Ciclesonide
Ciclesonide - wskazania
Ciclesonide jest syntetyczym glikokortykosteroidem, który jest skuteczny w leczeniu różnych stanów zapalnych. Jest stosowany głównie w leczeniu astmy, choroby przewlekłej, wymagającej regularnej terapii prowadzącej do kontroli i sprawności układu oddechowego. Może być również stosowany w przypadku innych schorzeń dróg oddechowych, do których zalicza się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i alergiczny nieżyt nosa. Działanie leku polega na hamowaniu i zwalczaniu stanów zapalnych, które są odpowiedzialne za objawy tych dolegliwości.
Ciclesonide - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Ciclesonide jest indywidualne i powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Zazwyczaj jednak, standardowa początkowa dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat wynosi od 80 do 160 mikrogramów na doby, podana w jednej dawce wieczorem. Dla dzieci w wieku pomiędzy 6 a 11 lat, zalecana dawka jest od 40 do 80 mikrogramów na dobę. Ciclesonide powinien być stosowany codziennie, nawet jeśli objawy nie są obecne, celem utrzymania efektu leczniczego.
Ciclesonide - przeciwwskazania
Ciclesonide nie powinno być stosowane przez pacjentów z nadwrażliwością na betametazon, lub którekolwiek inne składniki leku. Substancja jest także przeciwwskazana u osoby z aktywnym lub niewyleczonym grzybiczym, bakteryjnym, wirusowym, lub innym zakażeniem układu oddechowego. Przeciwwskazane jest stosowanie w pierwszym trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.
Ciclesonide - interakcje z lekami
Ciclesonide może oddziaływać z innymi lekami, na przykład z lekami przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi, czy lekami stosowanymi w terapii HIV. Dlatego wszelkie inne leki, które przyjmuje pacjent, powinny być dokładnie omówione z lekarzem przed rozpoczęciem terapii Ciclesonide.
Ciclesonide - skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, Ciclesonide może powodować skutki uboczne. Należą do nich: podrażnienie gardła, krtani lub jamy ustnej, kaszel, nieregularny lub przyspieszony rytm serca, zwiększone ciśnienie krwi, zmiany w obrazie krwi, zawroty głowy, ból mięśni, i inne. Szczególną ostrożność należy zachować u osób z chorobą serca oraz u osób z zaburzeniami funkcji wątroby i nerek.
Leki zawierające tę substancję
80 µg/dawkę - 60 dawek
Glikoktykosteroid o miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Cyklezoid wykazuje małe powinowactwo do receptora glikokortykosteroidowego. Po podaniu wziewnym ulega w płucach konwersji enzymatycznej do czy...
160 µg/dawkę - 60 dawek
Glikoktykosteroid o miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Cyklezoid wykazuje małe powinowactwo do receptora glikokortykosteroidowego. Po podaniu wziewnym ulega w płucach konwersji enzymatycznej do czy...