Chlorprothixene
Chlorprothixene - wskazania
Chlorprothixene jest antypsychotykiem należącym do grupy pochodnych tiodiphenylu stosowanym do leczenia schizofrenii i innych stanów psychotycznych. Składnik ten znalazł także zastosowanie w leczeniu lęku, zaburzeń snu oraz jako dodatek do terapii w przypadku bólu przewlekłego. Jest czynną substancją w wielu lekach, ze względu na swoje przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne i uspokajające właściwości.
Chlorprothixene – jak stosować, dawkowanie
Ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza odnośnie dawkowania Chlorprothixene. Dawkowanie zależy od rodzaju choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta, a przeciętna dawka dobowa wynosi od 15-40mg dziennie, podzielone na 2-3 dawki. Init nałóg nie powinien równać się dłużej niż 12 tygodni, z kolejnymi przerwami trwającymi przynajmniej 4 tygodnie. Przestrzeganie zaleceń lekarza i farmaceuty zapewni optymalną skuteczność leku i minimalizuje ryzyko działań niepożądanych.
Chlorprothixene - przeciwwskazania
Stosowanie Chlorprothixene jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na ten lek lub jakiekolwiek inne składniki leku. Lek jest również przeciwwskazany w przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby, niewydolności serca, niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego, a także u pacjentów w stanie kome lub przedawkowania alkoholu.
Chlorprothixene - interakcje z lekami
Chlorprothixene może intensyfikować działanie alkoholu, jak również innych leków uspokajających, jak benzodiazepiny. Lek ten poza tym, wpływa na działanie niektórych leków przeciwhistaminowych, przeciwbólowych, antydepresyjnych i przeciwnadciśnieniowych. Przed rozpoczęciem terapii Chlorprothixene należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Chlorprothixene - skutki uboczne
Najczęstsze skutki uboczne Chlorprothixene to senność, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, zahamowanici wzrostu wagi i osłabienie libido. Rzadziej występują zaburzenia psychomotoryczne, zaburzenia mowy, nudności, wymioty, zaparcia, zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia krwi. Bardzo rzadko obserwuje się też objawy takie jak zaburzenia krwiotworzenia, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby lub reakcji alergiczne. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy natychmiast zgłosić to lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
15 mg - 50 szt.
Lek przeciwpsychotyczny, pochodna tioksantenu. Działanie przeciwpsychotyczne polega na blokowaniu postsynaptycznych receptorów dopaminergicznych w mózgu, a także na blokowaniu receptorów α-adren...
15 mg - 50 szt.
Pochodna tioksantenu o działaniu przeciwpsychotycznym. Mechanizm działania polega na blokowaniu postsynaptycznych receptorów dopaminergicznych w mózgu oraz na blokowaniu receptorów α-adrenergicz...