PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Chloramphenicol

Chloramphenicol - wskazania

Chloramphenicol to szeroko spektralny antybiotyk stosowany zarówno w leczeniu bakteryjnych jak i grzybiczych infekcji oczu. Zalecany jest w przypadku bakteryjnych zapaleń spojówek, rogówki, powiek czy oczodołów, a także w profilaktyce infekcji po operacjach oka. Wykorzystuje się go również do leczenia ciężkich infekcji układowych, takich jak meningitis, infekcje płuc, krwi, brzucha czy ran. Ze względu na jego toksyczność, jest zazwyczaj stosowany tylko wtedy, gdy inne, mniej toksyczne antybiotyki są nieskuteczne lub przeciwwskazane.

Chloramphenicol - jak stosować, dawkowanie

Chloramphenicol jest dostępny w formie kropli i maści do oczu. Stosowanie i dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Zasadniczo, krople do oczu stosuje się co trzy do cztery godziny, a maść do oczu - 1 do 2 razy dziennie. Przy leczeniu ciężkich infekcji układowych, dawki są indywidualnie dostosowywane, a terapia monitorowana są na podstawie mierzenia stężenia leku we krwi.

Chloramphenicol - przeciwwskazania

Chloramphenicol jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy są uczuleni na tę substancję lub inne składniki preparatu. Istnieją równiez przeciwwskazania związane z chorobami krwi i wątroby. Nie powinien być stosowany u noworodków ani kobiet w ciąży, o ile korzyść dla matki nie przewyższa ryzyka dla płodu. Lek ten jest również przeciwwskazany w przypadku leczenia bólu gardła wywołanego przez GABHS (Streptococcus grupy A).

Chloramphenicol - interakcje z lekami

Chloramphenicol może interakcji z wieloma lekami, w tym z lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak fenobarbital czy fenytoina, lekami na ból i gorączkę, na przykład paracetamolem, czy lekami na cukrzycę. Może również nasilać działanie niektórych leków przeciwzakrzepowych. Zawsze powinno się informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem terapii chloramphenicolem.

Chloramphenicol - skutki uboczne

Chloramphenicol może wywołać szereg skutków ubocznych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna czy trombocytopenia. Skutki uboczne obejmują również reakcje alergiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy problemy z układem nerwowym, na przykład zawroty głowy, zaburzenia czucia, drżenia czy zaburzenia widzenia. Niemniej jednak, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

Leki zawierające tę substancję

maść
10 mg/g - tuba 5 g

Antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae...

maść
20 mg/g - tuba 5 g

Antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae...

Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl