PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ceritinib

Ceritinib - wskazania

Ceritinib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej używanym w terapii raka płuc o charakterze niemiaszowym z ALK dodatnim (Anaplastic Lymphoma Kinase). Stosuje się go w sytuacjach, gdy leczenie inhibitorami ALK jest niewystarczająco skuteczne. Ceritinib działa poprzez hamowanie proliferacji komórek nowotworowych, co prowadzi do redukcji rozmiaru guza i/i zapobiega dalszemu rozwojowi zmian nowotworowych.

Ceritinib - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Ceritinibu jest ustalane indywidualnie przez onkologa, na podstawie stopnia zaawansowania nowotworu i reakcji organizmu na leczenie. Standardowa dawka to jednak 450 mg raz na dobę. Lek przyjmuje się podczas posiłku, co zwiększa jego biodostępność. Kuracja Ceritinibem powinna być kontynuowana aż do wystąpienia progresji choroby lub nieakceptowalnych skutków ubocznych.

Ceritinib - przeciwwskazania

Ceritinib nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na którąkolwiek substancję wchodzącą w skład leku. Dodatkowo, nie zaleca się stosowania Ceritinibu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ceritinib - interakcje z lekami

Ceritinib może interakcje z innymi lekami, co może zwiększać ryzyko poważnych skutków ubocznych. Do tych leków należą między innymi: leki przeciwgrzybicze (rytonawir, ketokonazol), leki na HIV/AIDS (ritonawir), niektóre antybiotyki (klarytromycyna), antykoagulanty (warfaryna), lek przeciwdepresyjny (fluoksetyna) oraz leki przeciwdrgawkowe (fenytoina).

Ceritinib - skutki uboczne

Ceritinib może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka, wymioty, anoreksja, ból brzucha, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zmęczenie, świąd skóry, wysypka, kaszel, duszność, bóle mięśni i stawów, osłabienie, zwiększone stężenie enzymów wątrobowych w surowicy krwi.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
150 mg - 150 szt.

Cerytynib jest doustnym, wysoce selektywnym i silnym inhibitorem ALK. Hamuje autofosforylację ALK, fosforylację białek sygnałowych położonych niżej w kaskadzie sygnałowej, przebiegającą za pośrednictw...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl