PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Cenobamate

Cenobamate – wskazania

Cenobamate to substancja czynna o działaniu przeciwdrgawkowym, wykorzystywana do leczenia różnych form padaczki u dorosłych. Jest to nowoczesny lek, który działa przez modulację działania kanałów sodowych, istotnych dla funkcjonowania komórek nerwowych. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie drgawek i ograniczanie ich intensywności oraz częstości. Cenobamate jest stosowany zwłaszcza w leczeniu padaczki z niedostateczną odpowiedzią na inne leki przeciwpadaczkowe oraz w przypadkach, gdy inne leki nie mogą być stosowane z powodu przeciwwskazań lub nietolerancji.

Cenobamate – jak stosować, dawkowanie

Zalecany sposób stosowania cenobamatu to doustne przyjmowanie leku, najczęściej raz na dobę, niezależnie od posiłków. Dawkowanie cenobamatu jest indywidualne i powinno być dostosowane do potrzeb pacjenta, jednak zwykle rozpoczyna się leczenie od małych dawek, które stopniowo zwiększane są do docelowej. Maksymalna dawka cenobamatu wynosi 400 mg na dobę. Lek powinien być całkowicie połykany i nie należy go kruszyć ani żuć. Dawkę leku powinien ustalić lekarz prowadzący.

Cenobamate – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania cenobamatu jest nadwrażliwość na składnik leku. Substancja ta nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, o ile nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania cenobamatu przez kobiety w ciąży. Nie zaleca się również stosowania cenobamatu u osób z ciężkim uszkodzeniem wątroby oraz nerek.

Cenobamate – interakcje z lekami

Cenobamate może oddziaływać z innymi lekami, w tym z innymi lekami przeciwdrgawkowymi, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami przeciwzakrzepowymi, kontracepcyjnymi oraz niektórymi antybiotykami i lekami psychotropowymi. Wszelkie obecne stosowanie innych leków powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia cenobamatem.

Cenobamate – skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne stosowania cenobamatu to bóle głowy, senność, zmęczenie, zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata apetytu, biegunka oraz reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak trudności z oddychaniem, gwałtowne zmiany nastroju lub myśli samobójczych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl.+tabl. powl.
12,5 mg+25 mg - 28 szt. (14 szt. + 14 szt.)

Cenobamat jest związkiem drobnocząsteczkowym o podwójnym mechanizmie działania. Cenobamat jest pozytywnym modulatorem allosterycznym podtypów receptora jonotropowego kwasu γ-aminomasłowego (GABA...

tabl. powl.
50 mg - 28 szt.

Cenobamat jest związkiem drobnocząsteczkowym o podwójnym mechanizmie działania. Cenobamat jest pozytywnym modulatorem allosterycznym podtypów receptora jonotropowego kwasu γ-aminomasłowego (GABA...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl