Cefaclor
Przetłumaczyłem powyższe na język polski, ponieważ jest już gotowo do użycia jako instrukcja.
Cefaclor - Wskazania
Cefaclor to antybiotyk o szerokim spektrum działania, należący do grupy cefalosporyn drugiej generacji. Jest to związek semisyntetyczny o silnym działaniu bakteriobójczym. Wskazania do jego stosowania obejmują infekcje górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, które są wywołane przez mikroorganizmy wrażliwe na Cefaclor.
Cefaclor - Jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Cefacloru uzależnione jest od wieku pacjenta, stanu klinicznego, rodzaju i ciężkości infekcji oraz czułości patogenu. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat zwykle otrzymują 250 mg co 8 godzin, natomiast w cięższych infekcjach dawka może być zwiększona do 500 mg co 8 godzin. Dawka u dzieci do 12 lat jest zależna od masy ciała, co będzie obliczać lekarz prowadzący. Cefaclor przyjmuje się niezależnie od posiłków, natomiast zalecane jest przyjmowanie leku z pokarmem w przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych.
Cefaclor - Przeciwwskazania
Stosowanie Cefacloru jest przeciwwskazane u pacjentów z alergią na cefalosporyny lub inna substancje pomocnicze zawarte w leku. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z osłabionym układem immunologicznym, niewydolnością nerek czy(niewydolnością) wątroby. Przeciwwskazane jest również stosowanie tego leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że przewidziane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Cefaclor - Interakcje z lekami
Cefaclor może interakcji z innymi lekami, co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności terapii lub zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. Nie powinien być on stosowany równocześnie z lekami hamującymi perystaltykę jelit. W przypadku jednoczesnego podawania probenecydu może dojść do zwiększenia i przedłużenia działania Cefacloru.
Cefaclor - Skutki uboczne
Podobnie jak wiele antybiotyków, Cefaclor może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Należą do nich m.in. nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Mogą wystąpić też zaburzenia hematologiczne jak neutropenia i agranulocytoza. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym świąd, wysypka, rzadziej obrzęk naczynioruchowy. W razie wystąpienia poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
125 mg/5 ml - but. 75 ml
Półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn. Działa in vitro na następujące bakterie: paciorkowce α i β-hemolizujące, gronkowce (w tym szczepy koagulazo-dodatnie, koagulazo-...
375 mg - 10 szt.
Półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn. W badaniach wykazano, że in vitro działa na nw. bakterie, jednak skuteczność kliniczna leku nie została określona - bakterie Gram-ujemne: Citr...