🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Caspofungin

Caspofungin - wskazania

Caspofungin jest substancją czynną wykorzystywaną w lekach przeciwgrzybiczych. Jest skuteczny przede wszystkim wobec grzybów z rodzaju Candida i Aspergillus, dla których zapewnia szerokie spektrum działania. Typowe wskazania do zastosowania caspofunginu obejmują poważne infekcje grzybicze, takie jak kandydoza inwazyjna, aspergiloza inwazyjna, oraz inne ciężkie zakażenia o etiologii grzybiczej, które są oporne na inne terapie. Caspofungin może być również zastosowany profilaktycznie w przypadkach, gdy wysokie jest ryzyko infekcji grzybiczych, na przykład po przeszczepach organów czy w trakcie leczenia imunosupresyjnego.

Caspofungin - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie leków zawierających caspofungin może być różne w zależności od ciężkości infekcji grzybiczej oraz stanu zdrowia pacjenta. Standardowo, dożylna dawka początkowa wynosi 70 mg, a następnie dawkę zmniejsza się do 50 mg na dobę. W przypadku aspergilozy inwazyjnej może być konieczne zastosowanie większych dawek. Mimo iż caspofungin jest zazwyczaj dobrze tolerowany, dawkowanie powinno być dostosowane u pacjentów z problemami z wątrobą. Ważne jest, aby leki zawierające caspofungin były przepisywane i stosowane zgodnie z instrukcjami lekarza.

Caspofungin - przeciwwskazania

Caspofungin nie powinien być stosowany u osób, które wykazują nadwrażliwość na tą substancję czynną lub na jakiekolwiek inne składniki leku. Ponadto, jego stosowanie powinno być dokładnie monitorowane u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz u osób z niewydolnością nerek. U niektórych pacjentów caspofungin może powodować dość rzadkie, ale poważne reakcje alergiczne. Przeciwwskazania oraz możliwe ryzyko dla kobiet w ciąży i karmiących piersią powinny być dokładnie omówione z lekarzem.

Caspofungin - interakcje z lekami

Caspofungin może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego skuteczność lub prowadzić do zwiększonej liczby skutków ubocznych. W szczególności, istnieje potencjalne ryzyko interakcji z takimi lekami jak cyklosporyna, takrolimus, karbamazepina, rifampicyna, dexamethason czy pewne inhibitory proteazy HIV. Caspofungin może również wpływać na metabolizm niektórych benzodiazepin. Zawsze poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i ziołach, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Caspofungin - skutki uboczne

Jak każdy lek, caspofungin może powodować skutki uboczne, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Najczęściej obserwowane działania niepożądane to reakcje na miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, gorączka, nudności, wymioty i ból brzucha. Możliwe są również reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, wysypka, świąd, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

proszek do sporz. konc. roztw. do inf.
50 mg - fiolka 10 ml

Octan kaspofunginy jest półsyntetycznym lipopeptydem (echinokandyna), syntetyzowanym z produktu fermentacji Glarea lozoyensis. Hamuje syntezę beta-(1,3)-D-glukanu, istotnego składnika ściany ko...

proszek do sporz. konc. roztw. do inf.
50 mg - 1 fiolka

Octan kaspofunginy jest półsyntetycznym lipopeptydem (echinokandyna), syntetyzowanym z produktu fermentacji Glarea lozoyensis. Hamuje syntezę beta-(1,3)-D-glukanu, istotnego składnika ścia...

proszek do sporz. konc. roztw. do inf.
50 mg - fiolka 10 ml

Octan kaspofunginy jest półsyntetycznym lipopeptydem (echinokandyna), syntetyzowanym z produktu fermentacji Glarea lozoyensis. Hamuje syntezę beta-(1,3)-D-glukanu, istotnego składnika ściany ko...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl