PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Carbomer

Carbomer - wskazania

Carbomer to organiczny polimer wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym ze względu na swoje właściwości żelujące, stabilizujące i zagęszczające. W medycynie używany jest głównie jako komponent kropli do oczu w terapii objawowej suchego oka. Poprzez tworzenie warstwy żelu na powierzchni oka, carbomer nawilża, łagodzi dyskomfort i chroni nabłonek rogówki. Substancja ta jest również stosowana w preparatach do pielęgnacji skóry oraz środkach do higieny osobistej, takich jak żele antybakteryjne.

Carbomer - jak stosować, dawkowanie

Najczęściej carbomer jest stosowany w postaci kropli do oczu. W celu łagodzenia objawów suchości oka, zazwyczaj stosuje się 1-2 krople w worku spojówkowym, trzy do czterech razy dziennie. Częstotliwość może być zwiększona, jeśli lekarz uzna to za konieczne. W przypadku preparatów do pielęgnacji skóry i środków do higieny osobistej, należy stosować zgodnie z instrukcjami producenta.

Carbomer - przeciwwskazania

Carbomer jest zwykle dobrze tolerowany i ma niewiele przeciwwskazań. Należy go unikać w przypadku znanej nadwrażliwości na ten polimer. Osoby z ciężkimi, aktywnymi stanami zapalnymi w oku lub z poważnymi chorobami powierzchni oka powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem kropli do oczu zawierających carbomer.

Carbomer - interakcje z lekami

Interakcje carbomeru z lekami nie są typowe. Jednak należy zachować ostrożność, stosując inne krople do oczu równocześnie z preparatami zawierającymi carbomer. W takim przypadku warto zachować 15-minutowy odstęp pomiędzy zastosowaniem różnych kropli. Ponadto, niewielka ilość carbomeru może być pochłaniana przez skórę, co teoretycznie mogłoby wpływać na działanie niektórych leków.

Carbomer - skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne stosowania carbomeru są zwykle minimalne i mogą obejmować lekkie podrażnienie oka lub uczucie lepkości na skórze po nałożeniu produktu. W rzadkich przypadkach, może dojść do reakcji alergicznej wywołanej przez carbomer, która może objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem lub zwiększonym łzawieniem oka, a także wysypką lub zaczerwienieniem skóry. W takim przypadku rekomenduje się natychmiastowe przerwanie stosowania produktu i skontaktowanie się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

żel do oczu
2,5 mg/g - but. 10 g

Preparat do stosowania dospojówkowego. Zawiera karbomer, który jest polimerem karboksywinylowym o dużej masie cząsteczkowej zwiększającym lepkość żelu. Dzięki dobrym właściwościom smarującym żel tworz...

żel do oczu
2 mg/g - tuba 10 g

Preparat typu sztuczne łzy. Zawiera wielkocząsteczkowy hydrofilny polimer o pH i osmolalności podobnej do płynu łzowego. Żel wiąże wodę i tworzy ochronny film na powierzchni oka o właściwościach pośl...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl