Canagliflozin
Canagliflozin - wskazania
Canagliflozin jest lekiem z grupy inhibitorów SGLT2, używanym w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych. Przyczynia się do zwiększenia wydalania glukozy z moczem, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Canagliflozin zalecany jest dla pacjentów, którzy nie mogą skutecznie kontrolować poziomu cukru we krwi tylko za pomocą diety i ćwiczeń. Stosowany jest zarówno jako lek samodzielny, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Canagliflozin - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Canagliflozinu jest indywidualne i zależne od stopnia kontroli glikemii. Standardowa początkowa dawka to 100 mg, przyjmowane raz na dobę przed pierwszym posiłkiem. Lek może być stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym insuliną, jeśli odpowiedź na terapię jest niewystarczająca. W zależności od odpowiedzi na leczenie, dawka może być zwiększona do 300 mg na dobę.
Canagliflozin - przeciwwskazania
Canagliflozin nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek czy wątroby. Jest przeciwwskazany u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy zachować ostrożność u osób starszych ze względu na zwiększone ryzyko odwodnienia oraz u osób z chorobami serca.
Canagliflozin - interakcje z lekami
Canagliflozin może interakcjonować z wieloma lekami, w tym diuretykami, inhibitorami ACE, antagonistami receptora angiotensyny II, lekami przeciwpadaczkowymi, antybiotykami oraz lekami przeciwgrzybiczymi. Wszystkie potencjalne interakcje powinny być omawiane z lekarzem przed rozpoczęciem terapii Canagliflozyną.
Canagliflozin - skutki uboczne
Podobnie jak inne leki, Canagliflozin może powodować skutki uboczne. Najczęstsze to infekcje dróg moczowych, bóle stawów i odwodnienie. Inne możliwe skutki uboczne obejmują uczucie pragnienia, ból w klatce piersiowej, nudności, biegunkę, wymioty. Rzadziej obserwowano reakcje alergiczne. Wszelkie niepożądane reakcje powinny być zgłaszane lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
100 mg - 10 szt.
Lek przeciwcukrzycowy. Czynny inhibitor transportera SGLT2 ulegającego selektywnej ekspresji w kanalikach nerkowych, odpowiedzialnego za wchłanianie zwrotne filtrowanej glukozy ze światła kanalików. P...