PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Camphor

Camphor – wskazania

Camphor, czyli kamfora, to substancja czynna pochodząca z drzewa kamforowego. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w medycynie naturalnej jako składnik maści, balsamów i olejków eterycznych. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, kamfora jest stosowana do leczenia różnego rodzaju infekcji skóry. Ponadto, dzięki działaniu przeciwbólowemu, stosowana jest jako składnik środków zmniejszających ból mięśni i stawów. Wreszcie, pomaga także w leczeniu przeziębień i kaszlu, poprzez rozluźnienie dróg oddechowych.

Camphor – jak stosować, dawkowanie

Kamfora stosowana jest zewnętrznie. Maść lub olejek z kamforą należy nanieść na skórę i delikatnie wmasować. Zaleca się stosowanie produktów zawierających kamforę nie więcej niż 3-4 razy dziennie. Kamfora nie powinna być stosowana na otwarte rany czy oparzenia. W przypadku leków doustnych zawierających kamforę, dawkowanie zależy od konkretnej sytuacji i powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Camphor – przeciwwskazania

Kamfora nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na tę substancję. Przeciwwskazaniem jest stosowanie na otwarte rany lub skórę podrażnioną, zranioną lub poparzoną. Ponadto, ze względu na silne działanie, kamfora nie jest zalecana dla dzieci poniżej 2. roku życia. Kamfora powinna być również unikana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, chyba że jest to konieczne i zalecone przez lekarza.

Camphor – interakcje z lekami

Nie są znane szczególne interakcje kamfory z innymi lekami. Mimo to, zawsze warto poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które są obecnie stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Camphor – skutki uboczne

Choć kamfora jest substancją stosunkowo bezpieczną, niektóre osoby mogą doświadczyć skutków ubocznych. Do najczęstszych należy przeróżne podrażnienie skóry, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie. W rzadkich przypadkach może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

maść
- tuba 35 g

Preparat stosowany na skórę wykazuje działanie miejscowe. Działa gojąco i przeciwzapalnie, przyspiesza ziarninowanie oraz ułatwia usuwanie zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka ze stóp i rąk.

krem
- tuba 35 g

Preparat stosowany na skórę wykazuje działanie miejscowe. Działa gojąco i przeciwzapalnie, przyspiesza ziarninowanie oraz ułatwia usuwanie zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka ze stóp i rąk.

maść
- tuba 50 g

Stosowany miejscowo jad żmii działa drażniąco i przeciwbólowo, po wchłonięciu aktywuje mechanizmy obronne organizmu. Maść zawiera również składniki powodujące łagodny terapeutyczny odczyn zapalny, dzi...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl