Bromelain
Bromelain – wskazania
Bromelain to enzym pochodzący z łodygi i owoców ananasa, który od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Najczęściej wykorzystuje się go do usuwania obrzęków związanych ze stłuczeniami, kontuzjami i innymi urazami. Może się także okazać skuteczny w leczeniu stanów zapalnych i zwalczaniu bólu po operacjach chirurgicznych oraz w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Badania sugerują, że Bromelain może pomóc w łagodzeniu bólu i obrzęku związanego z osteoartrzytem.
Bromelain – jak stosować, dawkowanie
Bromelain jest dostępny w postaci suplementów diety. Dawkowanie Bromelainy zależy od specyfiki stanu zdrowia i wieku pacjenta. Dla ogólnego wsparcia zdrowia, zalecane jest dawkowanie od 500 do 1000 mg dziennie, podzielone na kilka dawek. Przy leczeniu stanów zapalnych dawka może zwiększyć się do 2000 mg dziennie. Suplementy z Bromelainą najlepiej przyjmować podczas lub zaraz po posiłku.
Bromelain – przeciwwskazania
Stosowanie preparatów z Bromelainą jest przeciwwskazane u osób uczulonych na ananas. Z uwagi na właściwości antyagregacyjne, Bromelainę powinny unikać osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi oraz osoby przygotowujące się do zabiegu chirurgicznego. Nie zaleca się stosowania Bromelainy u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem.
Bromelain – interakcje z lekami
Bromelain może interakować z niektórymi lekami, zwłaszcza z antykoagulantami i antyagregantami, takimi jak aspiryna, clopidogrel czy warfaryna, potęgując ich działanie i zwiększając ryzyko krwawienia. Może także wpływać na niskokaloryczne leki przeciwcukrzycowe, co może skutkować hipoglikemią. Warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą równoległe stosowanie Bromelainy i innych leków.
Bromelain – skutki uboczne
Zarówno kliniczne, jak i badania na zwierzętach sugerują, że Bromelain jest generalnie dobrze tolerowany i mało prawdopodobne są poważne skutki uboczne. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. W niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
,
2 g - fiolka 2 g proszku + butelka 20 g z podłożem żelowym
Mieszanina enzymów rozpuszczająca martwe tkanki w ranie oparzeniowej. Poszczególne elementy odpowiedzialne za to działanie nie zostały zidentyfikowane. Głównym składnikiem jest bromelaina z łodygi. Po...