Baclofen
Baclofen – wskazania
Baclofen jest substancją czynną o działaniu miorelaksującym, której głównym zadaniem jest redukcja napięcia mięśniowego. Posiada zastosowanie w leczeniu skurczów mięśni powstałych na skutek schorzeń takich jak stwardnienie rozsiane, dystonia oraz różnego rodzaju urazy rdzenia kręgowego. Lek zawierający Baclofen przepisywany jest także jako wsparcie w terapii alkoholizmu, a dokładniej w redukcji intensywności objawów zespołu abstynencyjnego.
Baclofen – jak stosować, dawkowanie
Stosowanie oraz dawki leku zawierającego Baclofen są ściśle zależne od indywidualnej sytuacji pacjenta i powinny być zawsze ustalane przez lekarza. Zwykle początkowo stosuje się dawkę 5-15 mg/dobę, którą stopniowo zwiększa do najwyżej 75 mg/dobę. Lek należy przyjmować podczas posiłku, a jeżeli jest to konieczne, dawkę dzienną można podzielić na 2-3 dawki. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przerywania terapii, ponieważ może to wywołać efekt odstawienia.
Baclofen – przeciwwskazania
Substancja czynna Baclofen nie powinna być stosowana w przypadku nadwrażliwości na Baclofen, a także w przypadku choroby Parkinsona i psychoz. Lek nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, a także karmiących piersią, ze względu na brak odpowiednich badań dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania w tych grupach. Ponadto, Baclofen powinien być używany z dużą ostrożnością u osób starszych, osób z chorobami nerek oraz z zaburzeniami funkcji wątroby.
Baclofen – interakcje z lekami
Stosowanie Baclofenem może powodować interakcje z innymi lekami, co może prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia jego działania. Może współdziałać z lekami zmniejszającymi ciśnienie krwi, co może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia. Z tego powodu, stosowanie Baclofenem powinno być ściśle monitorowane przez lekarza podczas jednoczesnego przyjmowania innych leków.
Baclofen – skutki uboczne
Podczas stosowania leku z Baclofenem mogą wystąpić różne skutki uboczne. Najczęściej obserwowanymi skutkami ubocznymi są senność, nudności, zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy. Możliwe są także reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd skóry czy obrzęk. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 50 szt.
Lek zmniejszający nadmierne napięcie mięśni szkieletowych spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Równocześnie i w równym stopniu hamuje odruchy skórne i napięcie mięśni, ale tylko w niewielkim st...
0,05 mg/ml - 5 amp. 1 ml
Pochodna GABA zmniejszająca napięcie mięśni szkieletowych poprzez hamowanie odruchów mono- i polisynaptycznych na poziomie rdzenia kręgowego. Dokładny mechanizm działania baklofenu nie został poznany....
10 mg/5 ml - 2 amp. 5 ml
Pochodna GABA zmniejszająca napięcie mięśni szkieletowych poprzez hamowanie odruchów mono- i polisynaptycznych na poziomie rdzenia kręgowego. Dokładny mechanizm działania baklofenu nie został poznany....