Amilorid
Amilorid - wskazania
Amilorid to lek moczopędny, selektywnie blokujący kanały sodowe w kanalikach nerkowych, co skutkuje zwiększeniem wydzielania sodu i zmniejszeniem wydzielania potasu w moczu. Jego głównymi wskazaniami są: przewlekłe zatrucie nadmiarem wody, Nadciśnienie tętnicze, Wstrząs septyczny oraz wspomaganie leczenia w niewydolności serca. Zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi lekami moczopędnymi, może być stosowany do leczenia encefalopatii wątrobowej, zatorowości płucnej, hiponatremii oraz niewydolności krążenia.
Amilorid - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie leku Amilorid jest ustalane indywidualnie przez lekarza, zależnie od stanu pacjenta i choroby. Standardowa dawka dla dorosłych to 5-10mg na dobę, podawana razem z pożywieniem. Maksymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 20mg. Pominięcie jednej dawki nie powinno wpłynąć na skuteczność leczenia, jednak regularne przyjmowanie leku jest zalecane dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.
Amilorid - przeciwwskazania
Amiloryd jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, hiperkaliemią, ciężkim zaburzeniem czynności nerek, chorobą Addisona, a także u pacjentów przyjmujących leki zwiększające stężenie potasu we krwi. Z uwagi na potencjalne ryzyko hiperkaliemii, substancję tę należy stosować z ostrożnością u osób starszych, pacjentów z niewydolnością nerek, a także podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami moczopędnymi lub lekami przeciwnadciśnieniowymi.
Amilorid - interakcje z lekami
Amilorid może oddziaływać z niektórymi lekami, co może zmienić sposób jego działania lub zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Do najważniejszych z nich należą: leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwcukrzycowe, preparaty potasu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe. Dlatego zawsze warto poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania leku Amilorid.
Amilorid - skutki uboczne
Jak każdy lek, Amiloride może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Do najczęstszych skutków ubocznych należą: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zawroty głowy, wysypka, dyskomfort żołądkowo-jelitowy, zwiększenie stężenia potasu we krwi - hiperkalemia (objawiająca się osłabieniem mięśni, brakiem języka, nieregularnym tętnem), tętno wolne, drażliwość, ból w klatce piersiowej, suchość w ustach, pragnienie.
Leki zawierające tę substancję
,
5 mg+50 mg - 50 szt.
Preparat jest lekiem złożonym z dwóch leków moczopędnych: hydrochlorotiazydu i amilorydu. Hydrochlorotiazyd bezpośrednio wpływa na hamowanie zwrotnego transportu jonów sodowych w kanalikach dystalnych...
2,5 mg+25 mg - 50 szt.
Preparat jest lekiem złożonym z dwóch leków moczopędnych: hydrochlorotiazydu i amilorydu. Hydrochlorotiazyd bezpośrednio wpływa na hamowanie zwrotnego transportu jonów sodowych w kanalikach dystalnych...