Amifampridine
Amifampridine - wskazania
Amifampridyna jest skutecznym inhibitorem kanałów potasowych, na skutek czego dochodzi do zwiększenia stężenia acetylocholiny w synapsie, co prowadzi do poprawy przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Substancja ta jest szczególnie skuteczna w leczeniu rzadkiego stanu zwanej zespołem Lamberga-Eatona. Zespół Lamberga-Eatona jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do osłabienia mięśni. Amifampridyna jest także stosowana w leczeniu miastenii gravis, kolejnej choroby autoimmunologicznej, powodującej słabość mięśni i szybkie zmęczenie.
Amifampridine - jak stosować, dawkowanie
Amifampridyna jest dostępna w formie tabletek do przyjmowania doustnego. Niezwykle ważne jest, aby zażywać lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle dawkowanie zaczyna się od 15 mg na dobę (rozdzielone na 3 dawki), które mogą być zwiększane do maksymalnie 60 mg na dobę. Lek należy zażywać podczas posiłku, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.
Amifampridine - przeciwwskazania
Amifampridyna nie powinna być stosowana, jeśli pacjent ma uczulenie na którąkolwiek składnik leku, a takze w przypadku pewnych przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak: ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność wątroby, ciąża, karmienie piersią czy epilepsja. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania Amifampridyny, pacjent informował lekarza o wszystkich stosowanych lekach oraz suplementach diety.
Amifampridine - interakcje z lekami
Niektóre leki mogą wpływać na działanie Amifampridiny, tj. leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwpadaczkowe czy niektóre antybiotyki. Możliwe jest również, że Amifampridyna może zmieniać działanie innych leków, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka skutków niepożądanych. Każdorazowo konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej.
Amifampridine - skutki uboczne
Chociaż Amifampridyna jest zazwyczaj dobrze tolerowana, może powodować pewne skutki uboczne. Najczęściej wymieniane to: ból brzucha, biegunka, nudności, zawroty głowy. Zdarzają się również reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych skutków ubocznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 100 szt.
Amifamprydyna blokuje zależne od woltażu kanały potasowe, wydłużając w ten sposób depolaryzację błony presynaptycznej. Wydłużenie potencjału czynnościowego zwiększa transport wapnia do zakończeń nerwo...