Aflibercept
Aflibercept – wskazania
Aflibercept jest specyficznym inhibitorem czynnika wzrostu endotelialnego, używanym w leczeniu pewnych typów nowotworów i niewydolności naczyniowej siatkówki. Stosowany jest w celu zwalczania niekontrolowanego wzrostu i zmian w naczyniach krwionośnych. Aflibercept dawniej wykorzystywany był do leczenia choroby ROP, czyli retinopatii wcześniaka oraz niektórych rodzajów nowotworów, takich jak przerzutujący rak jelita grubego.
Aflibercept – jak stosować, dawkowanie
Aflibercept jest podawany wyłącznie przez doświadczonego lekarza poprzez wstrzyknięcie do oka lub żyły. Dawkowanie jest różne w zależności od wskazań i wieku pacjenta. Dawkowanie przy leczeniu nowotworów zależy od wielkości masy ciała, natomiast przy leczeniu problemów z siatkówką najczęściej stosowana jest jedna dawka co 4 tygodnie, a następnie co 8 tygodni. Pacjenci powinni zgłaszać wszelkie niepożądane objawy lub skutki uboczne lekarzowi prowadzącemu.
Aflibercept – przeciwwskazania
Aflibercept jest przeciwwskazany u osób uczulonych na aflibercept lub którekolwiek z jego składników. Zawiesinę do wstrzykiwań nie powinny stosować osoby, które przedtem miały zapalenie w oku lub mają aktywne zakażenie oka. Substancji tej nie powinny też używać kobiety w ciąży, chyba że korzyść przewyższy potencjalne ryzyko dla płodu. Pryor to zastosowanie afliberceptu, pacjenci powinni poinformować lekarza o wszelkich chorobach towarzyszących, innych lekach przyjmowanych obecnie oraz o posiadanej historii alergii.
Aflibercept - interakcje z lekami
Aflibercept może oddziaływać z innymi lekami, przez co może zmienić sposób ich działania lub zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Najważniejszymi lekami, które mogą wpływać na działanie afliberceptu to leki przeciwzakrzepowe, chemioterapeutyczne, oraz COX-2 inhibitory. Zawsze powinno się zgłosić lekarzowi przepisującemu leki, które obecnie się zażywa lub planuje się zażywać, aby zapobiec potencjalnym interakcjom.
Aflibercept – skutki uboczne
Aflibercept, jak większość leków, może wywoływać skutki uboczne, które są różne w zależności od rodziaju leczenia - ocznego lub onkologicznego. Najczęściej obserwuje się ból oka, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, krwotok podsiatkówkowy, zaczerwienienie oka, wzmożone łzawienie, blaski czy osłabienie wzroku. Rzadziej, ale poważniej mogą pojawić się powodujące ślepota, zwłóknienia i zakażenia gałki ocznej. U pacjentów, którymi stosuje się to leko w leczeniu nowotworów, mogą pojawić się bóle głowy, nudności, zaparcia, biegunka, utrata apetytu, zmęczenie i nadciśnienie tętnicze.
Leki zawierające tę substancję
40 mg/ml - 1 amp.-strzyk.
Aflibercept jest rekombinowanym białkiem fuzyjnym składającym się z fragmentów domen zewnątrzkomórkowych ludzkich receptorów VEGF 1 i 2, połączonych z fragmentem Fc ludzkiej IgG1. Produkowany jest w k...
25 mg/ml - fiolka 4 ml
Lek przeciwnowtworowy. Aflibercept jest rekombinowanym białkiem fuzyjnym składającym się z części wiążących VEGF z zewnątrzkomórkowych domen ludzkiego receptora VEGF 1 i 2 powiązanego z fragmentem Fc...