Acitretin
Acitretin – wskazania
Acitretin jest syntetycznym retinoidem, powszechnie stosowanym w dermatologii. Jego najważniejszym zastosowaniem jest leczenie ciężkich postaci łuszczycy, w tym łuszczycy złuszczającej, pustułkowej oraz erytrodermicznej. Substancja ta jest skuteczna również w terapii lamelarnego rybia łusek, kiedy inne metody leczenia okazują się niewystarczające. Dodatkowo, Acitretin może być stosowany w terapii innych chorób skórnych, takich jak dermatoza Brocq'a oraz Darier-White'a.
Acitretin – jak stosować, dawkowanie
Acitretin jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Dawkowanie leku jest indywidualne dla każdego pacjenta, jednak zazwyczaj rozpoczyna się od 25-50 mg na dobę. Decydujące czynniki obejmują wiek, wagę ciała oraz stan zdrowia pacjenta. Acitretin powinien być przyjmowany razem z posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Długość trwania terapii jest zależna od reakcji organizmu na lek, jednak zazwyczaj jest to okres od kilku do kilkunastu tygodni.
Acitretin – przeciwwskazania
Stosowanie Acitretinu jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na tę substancję czynną lub inne retinoidy. Dodatkowo, leku nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ze względu na ryzyko poważnych wad wrodzonych. U mężczyzn, Acitretin powinien być stosowany z ostrożnością, gdyż jest potencjalnie teratogenny. Przeciwwskazaniem jest również jednoczesne spożywanie alkoholu podczas terapii Acitretinem.
Acitretin – interakcje z lekami
Acitretin może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza z innymi retinoidami, metotreksatem, tetracyklinami czy diuretykami tiazydowymi. Interakcja może prowadzić do zwiększenia efektów ubocznych lub zmniejszenia skuteczności leku. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Acitretin – skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, Acitretin może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą suchość skóry i błon śluzowych, podrażnienie oczu czy zaczerwienienie skóry. Raportowane są również poważniejsze skutki uboczne, takie jak hepatotoksyczność, hiperlipidemia czy choroby układu nerwowego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 30 szt.
Syntetyczny, aromatyczny analog kwasu retynowego. W badaniach przedklinicznych dotyczących tolerancji acytretyny nie stwierdzono istotnego działania mutagennego lub rakotwórczego i nie było oznak bezp...
10 mg - 30 szt.
Lek przeciwłuszczycowy, pochodna kwasu retynowego. Mechanizm działania acytretyny w łuszczycy i zaburzeniach rogowacenia skóry jak dotąd jest niejasny. Acytretyna doprowadza do normalizacji proce...