PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Acebutolol

Acebutolol - wskazania

Acebutolol jest beta-blokerem stosowanym głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, oraz do profilaktyki migotania i trzepotania przedsionków. Działa poprzez blokowanie specyficznych receptorów, zwanych receptorami beta-adrenergicznymi, które są szeroko rozpowszechnione w sercu, nerkach i innych tkanek ciała. Dzięki temu zmniejsza aktywność serca, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, a tym samym zminimalizowania ryzyka wystąpienia zawałów serca i udarów.

Acebutolol - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie acebutololu zależy od konkretnego schorzenia, jak również od stanu zdrowia pacjenta i jego odpowiedzi na leczenie. Zwykle zaczyna się od dawkowania 100-200mg dwa razy dziennie, które ewentualnie może zostać zwiększone przez lekarza w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Acebutolol powinien być stosowany regularnie, aby efekty leczenia były najbardziej optymalne, a ewentualne branie go powinno być skonsultowane z lekarzem.

Acebutolol - przeciwwskazania

Acebutolol nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność serca, bradykardię soczewkową, blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia oraz astmę. Jest to lek, który może interakcji z innymi substancjami, dlatego też każdorazowo przed rozpoczęciem leczenia Acebutololem powinna być podjęta decyzja po konsultacji z lekarzem, który oceni potencjalne ryzyko i korzyści płynące z leczenia.

Acebutolol - interakcje z lekami

Acebutolol może oddziaływać z innymi lekami, co może zmienić sposób ich działania i zwiększyć ryzyko poważnych skutków ubocznych. Należą do nich leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwnadciśnieniowe, leki na serce, anestetyki jak również leki psychotropowe. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych lekach.

Acebutolol - skutki uboczne

Jak wszystkie leki, acebutolol może powodować skutki uboczne, choć nie każdy je odczuwa. Najczęściej występujące skutki uboczne to uczucie zmęczenia, zawroty głowy, ból głowy, nudności, ból brzucha, biegunka, a także wysypka skórna. W rzadkich przypadkach możemy mieć do czynienia z poważniejszymi skutkami ubocznymi, takimi jak niskie ciśnienie krwi, bradykardia czy zaburzenia widzenia. W przypadku powyższych, jak również niepokojących skutków ubocznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
200 mg - 30 szt.

Kardioselektywny lek β-adrenolityczny. Zmniejsza częstość akcji serca (zwłaszcza w czasie wysiłku) i obniża ciśnienie tętnicze krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Działa także antyarytmicznie. Wyka...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl