🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Abacavir

Abacavir - wskazania

Abacavir jest substancją czynną o potwierdzonym działaniu przeciwwirusowym. Wykorzystywany jest przede wszystkim w terapii przeciwko HIV. Abacavir hamuje aktywność odwrotnej transkryptazy - enzymu kluczowego dla procesu replikacji wirusa HIV. Substancja ta jest wskazana do stosowania u pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3 miesiąca życia, którzy są zakażeni wirusem HIV.

Abacavir - jak stosować, dawkowanie

Abacavir jest dostępny w formie tabletek oraz syropu. Dawkowanie leku zależne jest od wieku, masy ciała i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia, typowa dawka wynosi 600 mg dziennie. Abacavir można przyjmować niezależnie od posiłków. W przypadku dzieci dawkowanie ustalane jest proporcjonalnie do masy ciała. Zaleca się monitorowanie stanu zdrowia podczas terapii.

Abacavir - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania abakawiru jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Leku nie powinny stosować osoby cierpiące na ciężką niewydolność nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest również występowanie rzadkiego allelu HLA-B*5701, co powinno być sprawdzane przed rozpoczęciem terapii.

Abacavir - interakcje z lekami

Abacavir może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może prowadzić do zmiany działania substancji czynnej lub hiperreaktywności organizmu. Należą do nich leki przeciwretrowirusowe, antybiotyki, leki na choroby serca, przeciwzakrzepowe i przeciwpadaczkowe. Przed rozpoczęciem leczenia abakawirem, należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.

Abacavir - skutki uboczne

Pacjenci stosujący abakawir mogą doświadczyć skutków ubocznych, które są różnorodne i zależą od indywidualnej reakcji organizmu. Do najczęstszych z nich śię zaliczyć reakcję nadwrażliwości, przemijające objawy grypopodobne, biegunkę, wymioty, ból brzucha, zapalenie trzustki, anemię, neutropenię, zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy. W przypadku wystąpienia częstych lub trochę oschliwych skutków ubocznych, powinno się natychmiast skontaktować z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
50 mg+600 mg+300 mg - 30 szt.

Lek przeciwwirusowy (inhibitor replikacji wirusa HIV) - połączenie dolutegrawiru (inhibitor integrazy -INI)) z abakawirem i lamiwudyną (nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy - NRTIs). Dolute...

tabl. powl.
300 mg - 60 szt.

Nukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy (NRTI) - silny selektywny inhibitor wirusa HIV-1 i HIV-2. Abakawir jest metabolizowany wewnątrzkomórkowo do aktywnej postaci trójfosforanu 5' karbow...

roztw. doustny
20 mg/ml - but. 240 ml

Nukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy (NRTI) - silny selektywny inhibitor wirusa HIV-1 i HIV-2. Abakawir jest metabolizowany wewnątrzkomórkowo do aktywnej postaci trójfosforanu 5' karbow...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl