🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Plantago lanceolata

Plantago lanceolata – wskazania

Plantago lanceolata, znana również jako babka lancetowata, jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Główne wskazania do jej stosowania obejmują przypadki problemów z układem oddechowym, w tym kaszel, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz astmę oskrzelową. Babka lancetowata jest również skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, z powodzeniem zastosowana przy leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, nosa i zatok.

Plantago lanceolata – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Plantago lanceolata zależy od formy leku, a także celu terapii. W przypadku problemów z układem oddechowym, zaleca się stosowanie naparu przygotowanego z jednej do dwóch łyżeczek suszonych liści na szklankę wrzącej wody. Babka lancetowata może być też stosowana lokalnie na skórę w postaci okładów, maści czy kremów do leczenia stanów zapalnych i oparzeń. Zawsze jednak warto skonsultować dawkowanie z lekarzem lub farmaceutą.

Plantago lanceolata – przeciwwskazania

Stosowanie Plantago lanceolata jest ogólnie uważane za bezpieczne, jednak wymaga uwagi u osób z alergią na rośliny z rodziny babkowatych. Ponadto babka lancetowata może uczulać, dlatego przed jej stosowaniem warto przeprowadzić testy alergiczne. Nadwrażliwość na Plantago lanceolata należy traktować jako bezwzględne przeciwwskazanie do jej stosowania.

Plantago lanceolata – interakcje z lekami

Na chwilę obecną brak jest szczegółowych danych dotyczących potencjalnych interakcji Plantago lanceolata z innymi lekami. Jednak należy zachować ostrożność, jeżeli babkę lancetowatą stosuje się równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi, glikokortykosteroidami lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, gdyż teoretycznie może dochodzić do wzajemnego potęgowania działania.

Plantago lanceolata – skutki uboczne

Mimo, że Plantago lanceolata jest zazwyczaj dobrze tolerowana, mogą wystąpić pewne skutki uboczne, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania. Do najczęstszych z nich należą reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie skóry, katar sienny czy astma. Wysypka i zaczerwienienie skóry mogą wystąpić również po zewnętrznym stosowaniu preparatów z babką lancetowatą.

Leki zawierające tę substancję

syrop
- but. 115 ml

Syrop o działaniu wykrztuśnym. Bromoheksyna upłynnia i zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, poprzez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów i stymulację komórek gruczołowych do produkcji obojętny...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl