PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Phenyl salicylate

Phenyl Salicylate - Wskazania

Phenyl salicylate, znanego również jako salol, znaleźć można w wielu lokalnych znieczuleniaczach używanych topikalnie do leczenia bólu skóry związanego z oparzeniami, skaleczeniami i otarciami. Jest to ester kwasu salicylowego, który posiada właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najczęściej stosowany jest jako składnik tabletek musujących do płukania jamy ustnej w celu zmniejszenia bólu związanego ze stanami zapalnymi i owrzodzeniami.

Phenyl Salicylate - Jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie phenyl salicylate zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz konkretnego celu terapeutycznego. W przypadku leków do użytku miejscowego, zaleca się naniesienie na obszar skóry wymagający leczenia dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Zaleca się skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustaną w ciągu kilku dni. Phenyl salicylate powinien być stosowany z ostrożnością u osób z przewlekłymi schorzeniami nerek lub wątroby oraz u dzieci.

Phenyl Salicylate - Przeciwwskazania

Użycie phenyl salicylate jest przeciwwskazane u osób, które są uczulone na salicylany lub kwas acetylosalicylowy. Przeciwwskazane jest również stosowanie na uszkodzoną, zranioną lub podrażnioną skórę. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek lub wątroby oraz u dzieci poniżej 12 roku życia bez zalecenia lekarza.

Phenyl Salicylate – Interakcje z lekami

Phenyl salicylate stosowany miejscowo prawdopodobnie nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, ale zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie stosowanych medykamentach. W przypadku doustnego stosowania istnieje ryzyko interakcji z lekami, które zmniejszają zdolność krwi do krzepnięcia, takimi jak warfaryna.

Phenyl Salicylate – Skutki uboczne

Większość osób dobrze toleruje phenyl salicylate. Jednak niektórzy pacjenci mogą doświadczyć miejscowych reakcji skórnych, takich jak podrażnienie, zaczerwienienie lub swędzenie. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna. W przypadku wystąpienia silnych skutków ubocznych, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
300 mg+300 mg - 20 szt.

Lek działa przeciwbakteryjnie w jelitach, drogach żółciowych i moczowych dzięki skojarzonemu działaniu metenaminy i salicylanu fenylu. Po podaniu doustnym salicylan fenylu ulega w jelitach hydrolizie...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl