PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Naftifine hydrochloride

Naftifine hydrochloride - wskazania

Naftifine hydrochloride to substancja czynna stosowana w medycynie, przede wszystkim w leczeniu infekcji skóry spowodowanych przez grzyby lub drożdżaki. Zaliczany jest do grupy leków przeciwgrzybiczych. Jest skuteczny szczególnie przeciwko dermatofitom, które są odpowiedzialne za dolegliwości takie jak łupież pstry, grzybica stóp, grzybica paznokci czy liszajec. Naftifine hydrochloride działa poprzez hamowanie biosyntezy steroli, niezbędnych do rozwoju i funkcjonowania grzybów, co prowadzi do ich śmierci.

Naftifine hydrochloride - jak stosować, dawkowanie

Naftifine hydrochloride jest zazwyczaj dostępny w postaci kremu lub roztworu do stosowania miejscowego. Stosowanie obejmuje nakładanie małej ilości leku na obszar dotknięty grzybicą, jeden lub dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od nasilenia dolegliwości oraz obszaru zaatakowanego przez grzyby. Terapia trwa najczęściej od 2 do 4 tygodni, jednak czas stosowania może ulec wydłużeniu w przypadku grzybicy paznokci.

Naftifine hydrochloride - przeciwwskazania

Stosowanie Naftifine hydrochloride jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji zawartych w leku, w tym na samą substancję czynną. Lek nie powinien być stosowany także na skórę podrażnioną lub uszkodzoną. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia bez zalecenia lekarza. Ważne jest, aby unikać kontaktu leku z oczami.

Naftifine hydrochloride - interakcje z lekami

Dotychczas nie opisano żadnych znaczących interakcji naftifine hydrochloride z innymi lekami. Mimo to, zaleca się informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym także tych dostępnych bez recepty. Naftifine hydrochloride zazwyczaj nie jest stosowane równocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na tę samą powierzchnię skóry.

Naftifine hydrochloride - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, również naftifine hydrochloride może powodować skutki uboczne. Najczęściej obserwowane to podrażnienie, pieczenie lub świąd na miejscu aplikacji leku. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy alergiczne takie jak wysypka, obrzęk, świąd czy trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

krem
10 mg/g - tuba 15 g

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego na skórę. Naftyfina działa przeciwgrzybiczo przede wszystkim na dermatofity (Trichophyton spp., Microsporum spp., Epidermophyton spp.

Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl