Morphine hydrochloride
Morphine hydrochloride - wskazania
Morphine hydrochloride, znane również jako chlorowodorek morfiny, to substancja czynna o silnym działaniu przeciwbólowym, należąca do grupy opioidów. Głównym wskazaniem do używania tego leku jest intensywny ból o różnym pochodzeniu, zwłaszcza ból przewlekły, ból pooperacyjny, a także ból nowotworowy. Ze względu na silne działanie i ryzyko uzależnienia, stosuje się go tylko wtedy, kiedy inne metody leczenia bólu są nieskuteczne.
Morphine hydrochloride - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie chlorowodorku morfiny jest ściśle indywidualne i zależy od intensywności bólu, wcześniejszej ekspozycji na opioidy oraz ogólnego stanu pacjenta. Lek podaje się zazwyczaj doustnie, jednak istnieje też możliwość stosowania go w formie iniekcji. Początkowa dawka dla osoby dorosłej wynosi zwykle od 10 do 30 mg co 4 godziny. W przypadku osób starszych lub osłabionych dawka ta może być mniejsza. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać wyznaczonej dawki.
Morphine hydrochloride - przeciwwskazania
Chlorowodorek morfiny jest przeciwwskazany dla osób z nadwrażliwością na morfinę lub inne opioidy. Lek nie powinien być używany w sytuacjach, które wymagają szybkiego i ostrego procesu myślowego, jak np. prowadzenie pojazdów. Przeciwwskazane jest również stosowanie go u osób z ciężką niewydolnością oddechową oraz u osób z ostrą bądź ciężką astmą oskrzelową.
Morphine hydrochloride - interakcje z lekami
Morfinę należy stosować z ostrożnością w połączeniu z innymi lekami, zwłaszcza z lekami depresyjnymi dla układu nerwowego, takimi jak barbiturany, benzodiazepiny, alkohol oraz leki przeciwpadaczkowe. Leki te mogą nasilać działanie morfiny i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Morphine hydrochloride - skutki uboczne
Podobnie jak w przypadku innych opioidów, lek może powodować szereg skutków ubocznych. Najczęściej spotykane to: zawroty głowy, senność, klęska oddechowa, nudności, wymioty, zaparcia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: drżenie, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, zwiększone spożycie płynów, euforia lub dysforia. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów.
Leki zawierające tę substancję
20 mg/ml - 10 amp. 1 ml
Morfina jest agonistą opioidowym, który wpływa głównie na receptory μ-opioidowe. Łagodzi ból, wpływając zarówno na percepcję bólu (nocycepcję), jak i subiektywne doświadczenie związane z bólem. Prz...
10 mg - 30 szt.
Morfina działa jak agonista receptorów opioidów w OUN, zwłaszcza receptorów µ, a w mniejszym stopniu również receptorów κ. Uważa się, że receptory µ pośredniczą w znieczuleniu n...