Medroxyprogesterone acetate
Medroxyprogesterone acetate – wskazania
Medroxyprogesterone acetate (MPA) to syntetyczny progestagen, powszechnie stosowany w hormonalnej terapii zastępczej, w leczeniu nieprawidłowego krwawienia z macicy, w endometriozie oraz jako składnik niektórych form antykoncepcji. Substancja ta jest również stosowana w leczeniu niektórych nowotworów, takich jak rak piersi i rak endometrium. Działa poprzez wpływanie na receptory progesteronu, co prowadzi do różnych zmian w endometrium i hamowania wydzielania gonadotropin przysadki mózgowej.
Medroxyprogesterone acetate – jak stosować, dawkowanie
W zależności od wskazań, dawkowanie MPA może się różnić. Zwykle dawka wynosi od 5 do 10 mg na dobę przez 5 do 10 dni w części cyklu. Przy nieprawidłowym krwawieniu z macicy, MPA jest zazwyczaj stosowane od 16. do 26. dnia cyklu menstruacyjnego. W terapii hormonalnej zastępczej, MPA jest często stosowane w połączeniu z estrogenem. Zawsze należy stosować według zaleceń lekarza.
Medroxyprogesterone acetate – przeciwwskazania
MPA nie powinno być stosowane przez pacjentów z czynnymi zakrzepicami krwi, niewydolnością wątroby, znacznie zaawansowanym nowotworem piersi lub endometrium, a także w ciąży i podczas karmienia piersią. U pacjentów z historią depresji, chorobą serca, nerkami czy astmą, MPA powinien być stosowany z ostrożnością.
Medroxyprogesterone acetate – interakcje z lekami
MPA może interakcji z niektórymi lekami, w tym z innymi hormonami, lekami przeciwgrzybicznymi, lekami przeciwwirusowymi, lekami przeciwdrgawkowymi oraz niektórymi antybiotykami. Warto dodać, że niektóre leki mogą wpływać na skuteczność MPA, dlatego zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach.
Medroxyprogesterone acetate – skutki uboczne
MPA mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: zmiany nastroju, zawroty głowy, ból głowy, nieregularne krwawienia miesiączkowe, zmniejszenie masy kostnej, trudności z zasypianiem, obrzęk, bóle brzucha, nudności oraz przyrost masy ciała. Choć większość skutków ubocznych jest rzadka, niektóre mogą być poważne. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak omdlenia, silne zawroty głowy lub zmiany w widzeniu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
150 mg/ml - fiolka 1 ml
Syntetyczna pochodna progesteronu. Wywiera szereg działań farmakologicznych na układ wewnątrzwydzielniczy: hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych (FSH i LH), zmniejsza stężenie ACTH i hydrokort...
,
2 mg+2 mg+10 mg - 21 szt.
Preparat złożony stosowany w hormonalnej terapii zastępczej zawierający estradiol (estrogen) oraz medroksyprogesteron (progestagen). Syntetyczny 17β-estradiol jest chemicznie i biologicznie...
5 mg - 30 szt.
Syntetyczna pochodna progesteronu. Hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych (FSH i LH), zmniejsza stężenia ACTH i hydrokortyzonu we krwi, zmniejsza stężenie testosteronu we krwi obwodowej, zmniej...