PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Lithium carbonate

Lithium Carbonate - Wskazania

Lithium Carbonate to substancja czynna, stosowana głównie w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej - stanu zapalnego, który powoduje ekstremalne wahania nastroju. Pomaga zrównoważyć nastroje, ograniczając epizody manii (odczuć nadmiernego pobudzenia i zwiększonej aktywności) oraz depresję. Lithium Carbonate jest również używane w leczeniu schizofrenii oraz niektórych zaburzeń lękowych.

Lithium Carbonate - Jak stosować, dawkowanie

Lithium Carbonate jest dostępne w formie tabletek do użytku doustnego. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i odpowiedzi na leczenie. Nie należy przekraczać zaleconej dawki. Należy regularnie kontrolować poziom litu we krwi, aby upewnić się, że jest na właściwym poziomie. Przerwanie leczenia niesie ze sobą ryzyko nawrotu objawów.

Lithium Carbonate - Przeciwwskazania

Lithium Carbonate nie powinno być stosowane przez osoby z niewydolnością nerek lub serca, zaburzeniami tarczycy, niskim poziomem sodu we krwi oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Powinno być ostrożnie stosowane u osób starszych i u pacjentów z zaburzeniami układu nerwowego.

Lithium Carbonate - Interakcje z lekami

Lithium Carbonate może interakcjiować z wieloma lekami, w tym z niektórymi lekami przeciwbólowymi, antydepresantami, lekami na nadciśnienie tętnicze i lekami obniżającymi poziom sodu we krwi. Wszystkie takie interakcje mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Lithium Carbonate - Skutki uboczne

Lek może powodować wiele skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: drgawki, niepokój, dezorientacja, biegunka, wymioty, osłabienie, utrata koordynacji ruchowej. U niektórych pacjentów mogą wystąpić również poważniejsze skutki uboczne, takie jak: złe samopoczucie, niewyraźne widzenie, niezdolność do skoncentrowania się, bardzo wolne lub nierówne bicie serca.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
250 mg - 60 szt.

Mechanizm działania litu nie jest w pełni poznany. Przyjmuje się, że hamuje on transport sodu do wnętrza neuronu, zaburzając wywołane przez depolaryzację uwalnianie noradrenaliny i dopaminy (ale nie s...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl