PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Liothyronine sodium

Liothyronine sodium – wskazania

Liothyronine sodium, znane również jako T3, jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnie występującego hormonu tarczycy, trijodotyroniny. Stosuje się go głównie w leczeniu niedoczynności tarczycy, zarówno pierwotnej, wtórnej, jak i trzeciorzędowej. Do wskazań terapeutycznych zaliczają się również leczenie i profilaktyka strumy, a w niektórych przypadkach terapia supresyjna raka tarczycy.

Liothyronine sodium – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie leków zawierających liothyronine sodium jest indywidualne dla każdego pacjenta, a jego decyzje powinien podjąć lekarz na podstawie regularnych badań poziomu hormonów tarczycy w organizmie pacjenta. Typowa dawka początkowa to 25 mcg na dobę, z możliwością stopniowego zwiększenia do 75 mcg na dobę, podzielonych na trzy dawki. W niektórych przypadkach terapeutycznych, dawka może być zwiększona do 100 mcg na dobę. Lek przyjmuje się na czczo, na minimum pół godziny przed jedzeniem.

Liothyronine sodium – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania liothyronine sodium to nieleczona nadczynność tarczycy, ostre schorzenia kardiologiczne, niewyrównana cukrzyca, ciężka niewydolność nadnerczy oraz nadwrażliwość na którąkolwiek substancję składu leku. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z chorobami serca, z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, chorobami nerek oraz u starszych pacjentów.

Liothyronine sodium – interakcje z lekami

Liothyronine sodium może oddziaływać z wieloma lekami, dlatego ważne jest powiadomienie lekarza o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach. Wśród leków zmniejszających skuteczność liothyronine sodium są: antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy, leki przeciwdrgawkowe, inhibitory proteazy, oraz leki przeciwwirusowe. Jego skuteczność może też być zmniejszona przez niektóre produkty spożywcze, w tym produkty zawierające soję.

Liothyronine sodium – skutki uboczne

Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi przyjmowania liothyronine sodium są symptomy przypominające nadczynność tarczycy, takie jak nadmierne pocenie się, drżenie, nerwowość, biegunka, bezsenność, niezwykłe utraty wagi, gorączka, bóle głowy, wymioty oraz zmiany rytmu serca. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
100 µg+20 µg - 100 szt.

Preparat zwierający hormony tarczycy: lewotyroksynę (T4) i liotyroninę (T3). Oba hormony wytwarzane są w tarczycy i stamtąd przedostają się do krwi w proporcji 10:1 (T4

tabl.
75 µg+15 µg - 100 szt.

Preparat zwierający hormony tarczycy: lewotyroksynę (T4) i liotyroninę (T3). Oba hormony wytwarzane są w tarczycy i stamtąd przedostają się do krwi w proporcji 10:1 (T4



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl