PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Follitropin beta

Follitropin beta - wskazania

Follitropin beta jest syntetyczną formą hormonu folikulotropowego (FSH) i jest stosowany w terapii hormonalnej. Działa poprzez stymulację rozwoju pęcherzyków jajowych u kobiet, u których występuje niedobór FSH. Jest równie skuteczny w leczeniu mężczyzn z hipogonadyzmem, poprzez stymulowanie produkcji plemników. Niemniej jednak, jego stosowanie musi być ściśle monitorowane, aby zapewnić prawidłową dawkę i uniknąć negatywnego wpływu na zdrowie.

Follitropin beta - jak stosować, dawkowanie

Lekarz prowadzący musi indywidualnie dostosować dawkowanie Follitropinu beta do potrzeb pacjenta. Zalecane dawki dla kobiet to 75-300 IU na dzień przez pierwsze 7 dni, a dawki dla mężczyzn to 150 IU podawane co dwa dni przez 3 miesiące. W obu przypadkach, można dostosować dawkę na podstawie odpowiedzi organizmu na lek i wyników badań diagnostycznych. Lek ten jest podawany przez iniekcje do podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej.

Follitropin beta - przeciwwskazania

Stosowanie Follitropinu beta jest przeciwwskazane u pacjentów z alergią na follitropin beta lub którykolwiek z jego składników. Jest to również niewskazane dla kobiet z niezdiagnozowanym krwawieniem z pochwy, jajnikami wielotorbielowymi, guzami nadnerczy lub przysadki mózgowej, a także w przypadku pierwotnego upośledzenia funkcji gonad. Dla mężczyzn, przeciwwskazane jest w przypadku pierwotnej niewydolności jąder.

Follitropin beta - interakcje z lekami

Znane interakcje Follitropinu beta obejmują związki takie jak klomifen, dietylstilbestrol, gonadotropina chorionowa, czy niektóre sterydy anaboliczne i estrogeny, które mogą wpływać na jego efektywność i prowadzić do hiperstymulacji jajników. Ważne jest, aby pacjenci zawsze informowali swojego lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie zażywają.

Follitropin beta - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, również Follitropin beta może wywołać skutki uboczne. Najczęściej występujące to ból brzucha, obrzęk, bóle głowy i reakcje w miejscu iniekcji. Możliwe są również poważniejsze skutki uboczne, takie jak zespół hiperstymulacji jajników (OHSS), który może prowadzić do poważnego stanu zapalnego i wymaga specjalistycznego leczenia.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
300 j.m./0,36 ml - wkład (+ 2 opakowania z 3 igłami do pena)

Preparat zawiera rekombinowany hormon FSH. FSH jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a także do wytwarzania steroidów płciowych. U kobiet odpowiednie stężenie F...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl