Flupentixol dihydrochloride
Flupentixol dihydrochloride - wskazania
Flupentixol dihydrochloride jest składnikiem czynnym w lekach stosowanych głównie w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych. W niektórych przypadkach, stosowany jest także jak środek wzmacniający w terapii depresji. Działa poprzez blokadę receptorów dopaminowych w mózgu, które odgrywają kluczową rolę w kontroli i modulacji myśli, emocji i percepcji. Skuteczność tej substancji została potwierdzona w licznych badaniach naukowych.
Flupentixol dihydrochloride - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Flupentixolu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być zawsze ustalane przez lekarza. Typowo, dawka początkowa wynosi od 0,5 do 2 mg na dobę, podzielona na dwie dawki. Maksymalna dawka to 18 mg na dobę. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej podczas posiłku.
Flupentixol dihydrochloride – przeciwwskazania
Flupentixol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na flupentixol lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, z uszkodzeniem mózgu oraz u pacjentów z porfirią. Jest także przeciwwskazany u pacjentów z epi-lepsją oraz u tych, którzy mają tendencje do napadów padaczkowych.
Flupentixol dihydrochloride – interakcje z lekami
Flupentixol może interagować z innymi lekami, zmieniając ich działanie lub nasilając skutki uboczne. Interakcje mogą wystąpić przy jednoczesnym stosowaniu z lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy oraz lekami przeciwarytmicznymi. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach dostępnych bez recepty.
Flupentixol dihydrochloride – skutki uboczne
Podobnie jak inne leki, flupentixol może wywołać skutki uboczne. Częste skutki uboczne obejmują niepokój, problemy ze snem, suchość w ustach, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, drżenie rąk i niezdolność do skupienia. Rzadziej występujące skutki uboczne to zaburzenia widzenia, tachykardia, niskie ciśnienie krwi i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli skutki uboczne są nasilone lub utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
0,5 mg - 50 szt. (pojemnik)
Pochodna tioksantenu o silnym działaniu przeciwpsychotycznym. Flupentyksol jest mieszanką dwóch geometrycznych izomerów, czynnej formy cis(Z)-flupentyksolu i formy trans(E)-flupentyksolu, w przybliżen...