PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Fenoterol hydrobromide

Fenoterol hydrobromide - wskazania

Fenoterol hydrobromide, znany również jako Fenoterol HBr, jest substancją czynną stosowaną w lekach stosowanych w leczeniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Ze względu na swoje właściwości rozszerzające oskrzela, Fenoterol jest also skuteczny w przypadkach nagłego skurczu oskrzeli.

Fenoterol hydrobromide - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Fenoterolu zależy od stanu pacjenta i nasilenia objawów. Zwykle, dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat, suggestowane jest stosowanie jednej do dwóch dawek aerozolu (0,1-0,2 mg) co 4 do 6 godzin. U dzieci poniżej 12 lat leczenie powinno być rozpoczęte od najniższej dawki. Ważne jest jednak, aby zawsze przestrzegać dawkowania zalecanego przez lekarza prowadzącego.

Fenoterol hydrobromide - przeciwwskazania

Leczenie Fenoterolem jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję, a także u pacjentów z ciężką niekontrolowaną nadczynnością tarczycy, tachyarytmiami oraz ciężką postacią niewydolności serca. Lek również nie jest rekomendowany dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich przewlekłych i aktualnych chorobach oraz przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem kuracji.

Fenoterol hydrobromide - interakcje z lekami

Fenoterol może oddziaływać z innymi substancjami, szczególnie z lekami stosowanymi w leczeniu dolegliwości serca, takimi jak beta-blokery oraz glikozydy nasercowe. Wraz z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy, takimi jak teofilina, może prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia działania niepożądanych. Zawsze informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem kuracji.

Fenoterol hydrobromide - skutki uboczne

Podobnie jak inne leki, Fenoterol może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są drżenie mięśni, tachykardia, kołatanie serca, jednak zdarzają się one rzadko. Mniej częste, ale poważniejsze skutki uboczne obejmują reakcje alergiczne, ból w klatce piersiowej, duszności i zawroty głowy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów, pacjenci powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do nebulizacji
(0,5 mg+0,25 mg)/ml - but. 20 ml

Preparat zawiera dwie substancje czynne wykazujące działanie rozszerzające oskrzela: bromek ipratropium o działaniu przeciwcholinergicznym i bromowodorek fenoterolu pobudzający receptory β-adrene...

aerozol inhalacyjny, roztw.
(50 µg+21 µg)/dawkę - 200 dawek (10 ml)

Preparat zawiera dwie substancje czynne wykazujące działanie rozszerzające oskrzela: bromek ipratropium o działaniu przeciwcholinergicznym i bromowodorek fenoterolu pobudzający receptory β-adrene...

aerozol inhalacyjny, roztw.
100 µg/dawkę - poj. 200 dawek (10 ml)

Selektywny agonista receptora β2-adrenergicznego do stosowania wziewnego. Fenoterol działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli i naczyń krwionośnych chroniąc je przed czynnikami...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl