🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Estradiol benzoate

Estradiol benzoate – wskazania

Estradiol benzoate to ester estradiolu o rozszerzonym działaniu. Jako hormon, stymuluje rozwój i utrzymanie cech płciowych kobiecych, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. W lecznictwie stosowany jest przede wszystkim w terapii hormonalnej u kobiet po menopauzie w celu łagodzenia objawów klimakterium oraz profilaktyce osteoporozy. Może być również stosowany w terapii hormonalnej w przypadku braku równowagi hormonalnej u kobiet przed menopauzą, a także w leczeniu niektórych przypadków zaawansowanego raka piersi u kobiet i mężczyzn.

Estradiol benzoate – jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie estradiolu benzoatu zależy od konkretnej sytuacji klinicznej i powinno być dostosowane indywidualnie przez lekarza. Lek dostarczany jest głównie w postaci iniekcji domięśniowych. Dawkowanie estradiolu benzoatu obejmuje zazwyczaj podawanie 1-5 mg co 1-2 tygodnie. Zależy to jednak od wielu czynników, w tym od konkretnego stanu zdrowia pacjenta, od reakcji na leczenie oraz od tego, dla jakiego schorzenia jest stosowany.

Estradiol benzoate – przeciwwskazania

Estradiol benzoate jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na estradiol, estradiol benzoate lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobami naczyniowymi, zaburzeniami krzepnięcia, chorobą wątroby lub nowotworami zależnych od estrogenów. Ze względu na możliwość indukcji nowotworu endometrium, estradiol benzoate jest przeciwwskazany u pacjentek z niezdiagnozowanym krwawieniem z dróg rodnych.

Estradiol benzoate – interakcje z lekami

Stosowanie estradiolu benzoatu może wpływać na skuteczność innych leków i może zwiększać ryzyko poważnych skutków ubocznych. Należą do nich leki stosowane do leczenia cukrzycy, leki stosowane do leczenia chorób tarczycy oraz niektóre leki przeciwkrzepliwe. Regularne stosowanie produktów zawierających tytoń może także wpłynąć na skuteczność estradiolu benzoatu. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmują.

Estradiol benzoate – skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku innych leków, estradiol benzoate może powodować skutki uboczne. Należą do nich nudności, wymioty, ból brzucha, obrzęk nóg i kostek czy zmiany nastroju. Może również nasilać migrenę u osób, które już na nią cierpią. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak zaćma, żółtaczka, nagły ból w klatce piersiowej czy utrata przytomności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

płyn na skórę
(2 mg+0,05 mg+4 mg)/ml - but. 100 ml

Preparat do stosowania zewnętrznego. Stanowi połączenie estrogenu, syntetycznego glikokortykosteroidu i kwasu salicylowego. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Benzoe...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl