Aluminium acetotartrate
Aluminium acetotartrate - wskazania
Aluminium acetotartrate, znane również jako Tartrate Aluminium, jest substancją czynną stosowaną w medycynie ze względu na swoje właściwości bakteriostatyczne i ściągające. Głównym zastosowaniem jest leczenie stanów zapalnych ucha zewnętrznego, szczególnie jeśli powodowane są przez bakterie wrażliwe na tę substancję. Aluminium acetotartrate jest również stosowane w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry.
Aluminium acetotartrate - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie oraz sposób stosowania Aluminium acetotartrate zależy od postaci leku, w której jest dostępna substancja. Przykładowo, w postaci kropli do ucha, zaleca się stosowanie kilka kropli do uszkodzonego ucha 2-3 razy dziennie. Postać kremu jest zwykle stosowana na skórę 1-2 razy dziennie. Należy pamiętać, że zalecenie dawkowania może różnić się w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej, dlatego zawsze należy stosować się do wskazań lekarza lub farmaceuty.
Aluminium acetotartrate - przeciwwskazania
Stosowanie produktów zawierających Aluminium acetotartrate jest przeciwwskazane u osób, które mają nadwrażliwość na tę substancję. Należy zachować ostrożność u osób z uszkodzonym bębenkiem oraz u osób stosujących inne preparaty do ucha. Zawsze przed rozpoczęciem leczenia powinno się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Aluminium acetotartrate - interakcje z lekami
Na chwilę obecną, brak jest pełnej wiedzy na temat potencjalnych interakcji Aluminium acetotartrate z innymi lekami. Aczkolwiek, ze względu na głównie miejscowe działanie tej substancji, ryzyko interakcji jest małe. Mimo to, przed rozpoczęciem leczenia, zawsze należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.
Aluminium acetotartrate - skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie leki, również Aluminium acetotartrate może wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Najczęściej obserwuje się reakcje alergiczne takie jak: zaczerwienienie, pieczenie czy świąd na skórze. Rzadziej może wystąpić suchość skóry. Jeżeli zaobserwowano jakiekolwiek objawy niepożądane, należy zgłosić je lekarzowi lub farmaceutowi.
Leki zawierające tę substancję
10 mg/g - tuba 75 g
Preparat do stosowania miejscowego na skórę o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym i łagodzącym dolegliwości bólowe. Octanowinian glinu denaturuje białka w obrębie sączących i zapalnych zmian skór...
1 g - 6 szt.
Octanowinian glinu zastosowany miejscowo na skórę działa ściągająco, gdyż powoduje koagulację białek na powierzchni tkanek, co dotyczy również zakończeń nerwów czuciowych w skórze. W wyniku tego łagod...
10 mg/g - tuba 75 g
Lek do stosowania miejscowego na skórę o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym. Działanie ściągające leku jest związane z koagulacją białek na powierzchni tkanek, a co za tym idzie również zakończ...