Dalteparin sodium
Dalteparin sodium - wskazania
To antykoagulant, który działa na zasadzie opóźnienia krzepnięcia krwi. Jest często wykorzystywany do profilaktyki zakrzepicy żył głębokich, w terapii zakrzepicy i zatorowości płucnej. Dalteparin sodium jest także zalecany pacjentom z niestabilną dławicą piersiową lub z pacjentami z niskim ryzykiem zawału mięśnia sercowego, szczególnie jeśli planowany jest zabieg angioplastyki.
Dalteparin sodium - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie Dalteparin sodium zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz stanu choroby. Zwykle, dawka jest dopasowana indywidualnie i podawana podskórnie. Lekarz może zalecić jedno lub dwukrotne podanie leku w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby regularnie monitorować parametry krzepnięcia krwi podczas terapii.
Dalteparin sodium - przeciwwskazania
Dalteparin sodium nie powinno być stosowane u osób z dużą skłonnością do krwawień, z nadwrażliwością na heparynę lub jej pochodne. Pozostałe przeciwwskazania obejmują stany, które zwiększają ryzyko krwawień, takie jak wrzodziejące choroby przewodu pokarmowego, ciężkie uszkodzenie wątroby lub nerek, ciężka nadciśnieniowa choroba serca i inne.
Dalteparin sodium - interakcje z lekami
Zachować ostrożność przy jednoczesnym podawaniu Dalteparin sodium z lekami które mogą zwiększać ryzyko krwotoku, takie jak antykoagulanty, leki przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zawsze informuj lekarza o wszelkich stosowanych lekach.
Dalteparin sodium - skutki uboczne
Podobnie jak większość leków, Dalteparin sodium może powodować skutki uboczne. Najczęstsze obejmują krwawienie, podrażnienie skóry w miejscu podania, ból głowy, ból w klatce piersiowej. Niekiedy mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak krwiomocz, ciężkie krwawienia, duszność, silne bóle brzucha. Zawsze skontaktuj się z lekarzem w przypadku podejrzenia skutków ubocznych.
Leki zawierające tę substancję
2500 j.m. aXa/0,2 ml - 10 amp.-strzyk. 0,2 ml
Lek przeciwzakrzepowy, heparyna drobnocząsteczkowa o średniej masie cząsteczkowej 6000. Wpływ przeciwzakrzepowy leku jest zależny od zdolności nasilania hamującego działania antytrombiny (AT) na aktyw...