Factor IX (recombinant), nonacog alfa
Factor IX (recombinant), nonacog alfa – wskazania
Factor IX (recombinant), zwany również nonacog alfa, jest używany w leczeniu i zapobieganiu krwawieniom u osób z hemofilią B - genetycznie uwarunkowanym niedoborem czynnika IX. Ta substancja czynna jest zalecana do stosowania profilaktycznego, aby zapobiegać epizodom krwawienia, oraz do leczenia i kontrolowania krwotoków, które już wystąpiły. Nonacog alfa jest również używany podczas niektórych procedur medycznych i chirurgicznych, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia.
Factor IX (recombinant), nonacog alfa – jak stosować, dawkowanie
Tę substancję czynną podaje się przez zastrzyk do żyły, zwykle przez profesjonalistę służby zdrowia. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od wielu czynników, w tym od ciężkości choroby, miejsca i typu krwawienia oraz masy ciała pacjenta. W wielu przypadkach, Factor IX (recombinant) jest podawany na żądanie, kiedy wystąpi krwawienie lub w celu zapobiegania krwawieniom przed zaplanowanymi zabiegami medycznymi.
Factor IX (recombinant), nonacog alfa – przeciwwskazania
Stosowanie Factor IX (recombinant), nonacog alfa jest przeciwwskazane u osób, które są uczulone na substancję czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku. Stosowanie tego leku jest również przeciwwskazane u pacjentów z nadmierną formacją krwi i u tych, u których stwierdzono rozwój hamujących ciał przeciw czynnikowi IX. Przed rozpoczęciem leczenia nonacog alfa, konieczne jest informowanie personelu medycznego o wszelkich istniejących stanach zdrowotnych i przyjmowanych lekach.
Factor IX (recombinant), nonacog alfa – interakcje z lekami
Mimo, iż substancji czynnej nonacog alfa nie stosuje się równocześnie z innymi lekami, to jej użycie możne mieć wpływ na działanie niektórych substancji czynnych takich jak leki przeciwkrzepliwe. Nie są jeszcze znane pełne skutki takich interakcji, dlatego zawsze warto poinformować lekarza o wszystkich innych lekach, które pacjent aktualnie przyjmuje.
Factor IX (recombinant), nonacog alfa – skutki uboczne
Jak większość leków, nonacog alfa może powodować skutki uboczne, chociaż nie wszystkim się one pojawiają. Do najpowszechniejszych zalicza się reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk. Rzadsze, ale poważniejsze skutki uboczne, obejmują powstawanie inhibitorów czynnika IX, co prowadzi do zmniejszonej skuteczności leczenia. W razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych lub innych skutków ubocznych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
250 j.m. - fiolka + rozp. + zestaw do wstrz.
Preparat zawiera rekombinowany czynnik (cz.) krzepnięcia IX (nonakog alfa). Jest to jednołańcuchowa glikoproteina o masie cząsteczkowej w przybliżeniu 55 000 daltonów, należąca do czynników krzepnięci...