Chloroquine diphosphate
Chloroquine diphosphate – wskazania
Chloroquine diphosphate jest skutecznym lekiem, głównie stosowanym w profilaktyce i leczeniu malarii, a także wyznaczonym przez WHO jako drugi poziom terapii w przypadku P. vivax, P. malariae i P. ovale. Ponadto, z uwagi na swoje działanie immunomodulacyjne, jest używana w leczeniu stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy. Badania naukowe wskazują również na jej potencjalne działanie przeciwwirusowe.
Chloroquine diphosphate – jak stosować, dawkowanie
Stosowanie i dawkowanie leku Chloroquine diphosphate jest zależne od choroby leczonej. W przypadku malarii, schemat dawkowania różni się u dzieci i dorosłych. Lek jest zwykle przyjmowany raz na tydzień, na czczo, z dużą ilością płynów. W przypadku chorób immunologicznych, dawkowanie jest dostosowane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
Chloroquine diphosphate – przeciwwskazania
Z uwagi na swoje właściwości, Chloroquine diphosphate ma pewne przeciwwskazania. Nie powinno być stosowane u osób z alergią na chlorochinę lub jakikolwiek inny składnik leku. Powinno być stosowane z ostrożnością u osób z chorobami serca, choroby wątroby lub nerek, porfirią, psoriarzą, a także u osób mających lub miały problemy ze zdrowiem psychicznym.
Chloroquine diphosphate – interakcje z lekami
Chloroquine diphosphate może oddziaływać z różnymi lekami, w tym z lekami stosowanymi do kontroli rytmu serca (jak digoksyna), lekami wpływającymi na czynność wątroby oraz niektórymi antybiotykami (jak ciprofloksacyna). Zawsze informuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz, aby uniknąć potencjalnie szkodliwych interakcji.
Chloroquine diphosphate – skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie leki, Chloroquine diphosphate może powodować skutki uboczne. Mogą one obejmować nudności, ból brzucha, wymioty, biegunkę, ból głowy, zmniejszenie łaknienia czy mdłości. Rzadziej mogą wystąpić skutki uboczne dotyczące układu nerwowego (np. zaburzenia widzenia, zaburzenia koordynacji), skóry (np. wysypka, świąd) czy nawet układu krwionośnego (np. zmniejszenie liczby pewnych rodzajów krwinek). W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
250 mg - 30 szt. (w blistrach)
Lek z grupy 4-aminochinolonów o działaniu przeciwpierwotniakowym oraz przeciwzapalnym. Stosowany jest w zimnicy wywołanej przez 4 gatunki Plasmodium: P. vivax, P. ovale, P. mal...