🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Chamomilla recutita

Chamomilla recutita – wskazania

Kwiaty Chamomille recutita, również znane jako rumianek, są powszechnie stosowane w medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i wzmagające odporność. Uniwersalna natura chamomilli recutita sprawia, że jest ona wskazana m.in. przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, notorycznych bólach brzucha, a także w przypomaganiu snu i pozbyciu się lęku. Badania kliniczne wykazały również korzystne efekty chamomilli recutita w zwalczaniu bakterii i grzybów.

Chamomilla recutita – jak stosować, dawkowanie

Przyjmuje się, że bezpieczna dawka dla większości dorosłych to 1-2 filiżanek herbaty z rumianku dziennie, przygotowanej z 2-3 łyżek suszonych kwiatów zalażonych gorącą wodą. Napar należy parzyć ok. 10-15 minut. Zaleca się unikać stosowania chamomilli recutita przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. U dzieci dawkowanie należy dostosować indywidualnie, a bezpośrednio przed podaniem skonsultować się z lekarzem.

Chamomilla recutita – przeciwwskazania

Chamomilla recutita jest zazwyczaj dobrze tolerowana, jednak nie jest zalecana dla osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych, takie jak chryzantemy czy nagietki. Ponadto, nie jest zalecana podczas ciąży i karmienia piersią bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub przed planowaną operacją, stosowanie Chamomilla recutita powinno być omówione z lekarzem.

Chamomilla recutita – interakcje z lekami

Rumianek może wpływać na działanie niektórych leków, w tym antykoagulantów (nawet aspiryny), a także leków stosowanych na cukrzycę czy nadciśnienie. W przypadku stosowania innych leków, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji rumiankiem.

Chamomilla recutita – skutki uboczne

Pomimo ogólnie bezpiecznego profilu, nadmierne spożycie chamomilli recutita (30g lub więcej dziennie) może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, reakcje alergiczne (np. Pokrzywka czy wysypka skórna) czy prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi. Przypadki nadwrażliwości na rumianek są rzadkie, jednak mogą wystąpić, szczególnie u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych.

Leki zawierające tę substancję

Cepan

, , ,

krem
- tuba 35 g

Krem powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie; zastosowanie preparatu odpowiednio wcześnie zapobiega powstawaniu blizn. Wpływa na metabolizm tkanki łącznej, ogranicza nadmierny...

żel do stos. na dziąsła
- tuba 10 g

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Składniki preparatu wykazują działanie przeciwzapalne i znieczulające.

Gastrolit

, , , ,

proszek do sporz. roztw.
- 14 saszetek

Preparat wieloelektrolitowy do nawadniania doustnego. Zawiera elektrolity, których niedobór stwierdza się często w biegunkach u dzieci (Na+, K+, Cl-, HCO3



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl