Sodium lauryl sulfoacetate
Sodium lauryl sulfoacetate – wskazania
Sodium lauryl sulfoacetate (SLSa) jest składnikiem aktywnym popularnie stosowanym w produkcji kosmetyków i produktów higienicznych. Działa jako środek myjący, usuwający zabrudzenia i tłuszcze ze skóry i włosów. Przede wszystkim jest składnikiem szamponów, mydeł, produktów do kąpieli i żeli do mycia ciała, ale także może być stosowany w produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wykorzystuje się go także jako składnik aktywny w produkcie do płukania jamy ustnej.
Sodium lauryl sulfoacetate – jak stosować, dawkowanie
Sodium lauryl sulfoacetate jest składnikiem aktywnym, który jest w pełni bezpieczny w użyciu przy stosowaniu w zalecanych dawkach. Klinicznie zależą one od rodzaju i kategorii produktu. Ważne jest rozważne korzystanie z produktów zawierających SLSa, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, dla uniknięcia nadmiernego wysuszenia skóry. Rozważne użycie może również pomóc w minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
Sodium lauryl sulfoacetate – przeciwwskazania
Chociaż Sodium lauryl sulfoacetate jest generalnie uznawane za bezpieczny składnik w kosmetykach, niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznej. Należą do nich zaczerwienienie, świąd, opuchlizna czy podrażnienie skóry. Jeżeli wystąpią takie objawy, należy natychmiast przerwać użycie produktu i skonsultować się z lekarzem. Wyprodukty zawierające SLSa są przeciwwskazane dla osób z diagnozowaną alergią na ten składnik.
Sodium lauryl sulfoacetate – interakcje z lekami
Obecnie nie ma dostępnych badań świadczących o możliwości interakcji Sodium lauryl sulfoacetate z lekami. Z uwagi na jego zastosowanie głównie jako składnik produktów higienicznych, interakcje z lekami są mało prawdopodobne. W przypadku zaobserwowania oznak interakcji, jak choćby pogorszenia stanu skóry lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy, zaleca się kontakt z lekarzem czy farmaceutą.
Sodium lauryl sulfoacetate – skutki uboczne
Jako składnik produktów kosmetycznych i higienicznych, Sodium lauryl sulfoacetate jest generalnie bezpieczny do użytku. W niektórych rzadkich przypadkach może powodować podrażnienia skóry, które mogą objawiać się w postaci zaczerwienienia, swędzenia czy szorstkości skóry. Osoby z nadwrażliwością na ten składnik mogą również doświadczyć reakcji alergicznej. Należy natychmiast przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy.
Leki zawierające tę substancję
, ,
(4,465 g+0,0645 g+0,45 g)/5 ml - 4 poj. x 5 ml
Cytrynian sodu działa zmiękczająco na twardą masę kałową dzięki wnikaniu w jej głąb i uwalnianiu związanej wody. Laurylosulfooctan sodu poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu, natomiast...