🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Japanese encephalitis vaccine

Japanese Encephalitis Vaccine – wskazania

Japanese Encephalitis Vaccine stosuje się profilaktycznie przeciwko zapaleniu mózgu wywołanego przez wirusa japońskiego zapalenia mózgu. Szczepienie jest zalecane dla osób podróżujących lub mieszkających w obszarach endemicznego występowania choroby, szczególnie jeśli celem podróży są obszary wiejskie. Wskazaniem do zastosowania szczepionki jest również przewlekłe narażenie na ryzyko zakażenia wirusem, na przykład wśród pracowników laboratoriów manipulujących żywym wirusem JEV.

Japanese Encephalitis Vaccine – jak stosować, dawkowanie

Szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu podawana jest w postaci iniekcji. Schemat dawkowania opiera się na wieku pacjenta. Dla dorosłych i dzieci powyżej 3 lat, zwykle jest to dwie dawki szczepionki, podane w odstępach 28 dni. Dzieci od 1 do 2 lat otrzymują dwie dawki, podane w odstępach 7 do 28 dni. Szczepienie uzupełniające może być przeprowadzane co 1-2 lata. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Japanese Encephalitis Vaccine – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Japanese Encephalitis Vaccine jest uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które miały reakcje alergiczne na preparat. Ponadto, szczepionka jest przeciwwskazana u osób z ciężką chorobą gorączkową. Stosowanie szczepionki u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno następować po konsultacji z lekarzem.

Japanese Encephalitis Vaccine – interakcje z lekami

Japanese Encephalitis Vaccine może interakcji z niektórymi lekami. Istotne są szczególnie interakcje z lekami wpływającymi na układ immunologiczny, takimi jak leki immunosupresyjne. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety i witaminach.

Japanese Encephalitis Vaccine – skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu może powodować skutki uboczne, chociaż nie każda osoba je odczuwa. Najczęściej występują ból i zaczerwienienie miejsca wkłucia, gorączka, zmęczenie. Rzadziej, mogą wystąpić zmiany skórne, ból głowy, bóle mięśni, zawroty głowy. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

zaw. do wstrz.
6 µg/0,5 ml - amp.-strzyk. 0,5 ml

Mechanizm działania szczepionki nie jest dokładnie znany. W badaniach na zwierzętach wykazano, że szczepionka stymuluje układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi japońskiego za...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl