Esmolol hydrochloride
Esmolol hydrochloride - wskazania
Esmolol hydrochloride jest substancją czynną o działaniu adrenolitycznym, blokującym receptory beta-adrenergiczne. Jest to krótko działający beta-bloker, który jest przede wszystkim wykorzystywany do sterowania szybkością rytmu serca podczas interwencji chirurgicznych czy intensywnych procedur diagnostycznych. Znajduje zastosowanie także w kontroli tachykardii oraz hipertensji w trakcie operacji, a także przy tachykardii nadkomorowej.
Esmolol hydrochloride - jak stosować, dawkowanie
Esmolol podaje się wyłącznie dożylnie. Dawkowanie jest zależne od stanu pacjenta oraz reakcji na lek. Najczęściej rozpoczyna się od dawki początkowej 500 µg/kg mc./min poprzez infuzję przez pierwsze minuty, a następnie ciągłe podawanie dawki podtrzymującej wynoszącej 50-200µg/kg mc./min. Dawka może być stopniowo zwiększana, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Ze względu na krótki okres półtrwania esmololu, efekty leku mogą być szybko odwracalne po przerwaniu infuzji.
Esmolol hydrochloride - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania Esmolol hydrochloride są sinus bradykardia (spowolnienie rytmu serca), bloki przedsionkowo-komorowe drugiego i trzeciego stopnia, choroba zatokowa, wstrząs kardiogenny, niewydolność serca. Leku nie powinny również stosować osoby z nadwrażliwością na esmolol.
Esmolol hydrochloride - interakcje z lekami
Esmolol hydrochloride może wpływać na działanie innych leków oraz leki mogą wpływać na działanie esmololu. Współstosowanie z lekami takimi jak verapamil, diltiazem, digoksyna, leki przeciwcukrzycowe, leki moczopędne, leki przeciwdepresyjne czy leki przeciwhistaminowe może powodować różne interakcje, w tym nasilenie działania obniżającego ciśnienie tętnicze krwi. Wykorzystanie esmololu w parze z innym beta-blokerem jest przeciwwskazane.
Esmolol hydrochloride - skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, esmolol hydrochloride może powodować skutki uboczne, choć nie każdy je odczuje. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są objawy takie jak: zwiększone pocenie się, bóle głowy, zawroty głowy, napady senności czy zaburzenia widzenia. Rzadziej mogą wystąpić reakcje alergiczne, zmiany rytmu serca, duszność czy zwiększone obrzęki. W przypadku wystąpienia ciężkich skutków ubocznych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg/ml - 5 fiolek
Betaselektywny (kardioselektywny) androgeniczny inhibitor receptorów. W dawkach terapeutycznych chlorowodorek esmololu nie posiada istotnej wewnętrznej aktywności sympatykomimetycznej ani nie wykazuje...