🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Radium-223 dichloride

Radium-223 dichloride - wskazania

Radium-223 dichloride to izotop radu o unikalnej właściwości umożliwiającej ciało (szczególnie kości) na absorpcję i wykorzystanie go w sposób zbliżony do wapnia. Jest najczęściej stosowany do leczenia dorosłych pacjentów z zaawansowanym przerzutowym rakiem prostaty, który nie reaguje na hormony oraz jest symptomatyczny z powodu przerzutów do kości, zwłaszcza gdy przerzuty nie występują w innych narządach wewnętrznych. Celem leczenia jest złagodzenie bólu oraz wydłużenie okresu recyklingu kości i poprawa jakości życia pacjentów.

Radium-223 dichloride - jak stosować, dawkowanie

Zwykle radium-223 podawane jest dożylnie przez doświadczonego specjalistę w dawkach 50 kBq na kilogram masy ciała pacjenta, co cztery tygodnie, przez maksymalnie sześć cykli. Jest to najczęściej stosowany schemat dawkowania, ale może być modyfikowany przez lekarza w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie i tolerancji na skutki uboczne. Pacjent powinien być monitorowany pod kątem skutków ubocznych oraz wydolności nerek i hematologicznej podczas wszystkich cykli terapii.

Radium-223 dichloride - przeciwwskazania

Zastrzeżenia co do stosowania radium-223 obejmują pacjentów z niewystarczającą wydolnością nerek lub ciężką niedokrwistością, niedoborami płytek krwi lub leukopenią. Nie powinno być stosowane podczas ciąży, karmienia piersią ani w terapii dzieci i młodzieży z powodu niewystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej.

Radium-223 dichloride - interakcje z lekami

Obecnie nie ma wystarczających danych dotyczących interakcji radium-223 z innymi lekami, ale zaleca się ostrożność przy jednoczesnym podawaniu leków wpływających na wydolność szpiku kostnego lub krzepnięcie krwi. Również, ze względu na promieniotwórcze właściwości radium-223, powinno ono być stosowane z ostrożnością przy jednoczesnym podawaniu innych leków promieniotwórczych.

Radium-223 dichloride - skutki uboczne

Podczas leczenia radium-223 możliwe są skutki uboczne związane z terapią radiacyjną, takie jak bóle kości, nudności, wymioty, biegunka, obniżenie liczby płytek krwi, krwiaków i krwawień, zwiększone ryzyko infekcji oraz ogólne osłabienie organizmu. Rzadziej pojawiają się reakcje alergiczne, niedokrwistość oraz uszkodzenia funkcji nerek. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
1100 kBq/ml - fiolka 6 ml

Preparat radiofarmaceutyczny, emitujący cząstki alfa. Jego substancja czynna, rad-223 (w postaci dichlorku radu-223), naśladuje wapń i selektywnie obiera za cel kości, zwłaszcza obszary przerzutów do...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl