Sodium levofolinate
Sodium Levofolinate – wskazania
Sodium Levofolinate jest związkiem, który jest aktywnym pochodnym kwasu foliowego. Fluo operuje jako antidotum w błędnie podawanej terapii methotrexate, a także w terapii metodourexate zapobiegającej hipokalcemii. Jest również stosowane w terapii do leczenia raka płuc, zaawansowanego raka jelita grubego, raka piersi oraz raka szyjki macicy.
Sodium Levofolinate – jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Sodium Levofolinate zależy od rodzaju terapii oraz wagi pacjenta. Zazwyczaj podaje się doustnie lub poprzez wstrzyknięcie dożylnie. Lekarz może dostosować dawkę na podstawie reakcji pacjenta na leczenie i występujących efektów ubocznych. Jest ważne, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i regularności przyjmowania leku.
Sodium Levofolinate – przeciwwskazania
Sodium Levofolinate nie powinno być stosowane u pacjentów z alergią na kwas foliowy lub inne składniki leku. Konieczne jest zachowanie ostrożności w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki. W czasie trwania terapii, powinno się unikać picia alkoholu.
Sodium Levofolinate – interakcje z lekami
Sodium Levofolinate może oddziaływać z innymi lekami, w tym z przeciwpadaczkowymi lekami, barbituranami, antybiotykami, antydepresantami oraz środkami przeciwnowotworowymi. Zawsze informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno na receptę, jak i bez recepty.
Sodium Levofolinate – skutki uboczne
Najbardziej powszechne skutki uboczne związane z Sodium Levofolinate obejmują nudności i wymioty, utratę apetytu oraz ból brzucha. W bardziej rzadkich przypadkach, może dojść do problemów z krwawieniem, zmiany barwy skóry, problemy z zasypianiem oraz rozdrażnienie. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, niezbędne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
50 mg/ml - fiolka 1 ml
Kwas folinowy jest formylową pochodną kwasu czterohydrofoIiowego tj. czynną postacią kwasu foliowego. Kwas folinowy jest racematem, którego aktywną postacią jest forma L. Uczestniczy m.in. w syntezie...