PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Butaconazole nitrate

Butaconazole Nitrate - Wskazania

Butaconazole nitrate to związek chemiczny wchodzący w skład wielu leków przeciwgrzybiczych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do leczenia infekcji pochwy wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Candida. Może być stosowany zarówno w terapii miejscowej, jak i ogólnoustrojowej. Znajduje zastosowanie również w profilaktyce grzybiczego zapalenia pochwy, szczególnie u kobiet z często powracającymi przypadłościami oraz u pacjentek z obniżoną odpornością.

Butaconazole Nitrate - Jak stosować, dawkowanie

Jeżeli nie zalecono inaczej, lek z substancją czynną butaconazole nitrate jest aplikowany miejscowo, do pochwy. Dawkowanie i częstotliwość stosowania jest zależna od stanu pacjentki, nasilenia objawów i rokowania. Zwykle zalecany jest jednorazowy nocny wstrzyk leku. W przypadku długotrwałej terapii zawsze należy skonsultować dawkowanie z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku powinno być kontynuowane do momentu wygojenia objawów, minimum przez 3 dni.

Butaconazole Nitrate - Przeciwwskazania

Leku z butaconazole nitrate nie powinny stosować osoby uczulone na tę substancję czynną. Przeciwwskazane jest również stosowanie leku w trakcie menstruacji, ze względu na zmniejszoną skuteczność leczenia. Butaconazole nitrate nie jest przeznaczony do leczenia dzieci i młodzieży. Przeciwwskazaniem jest również ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Butaconazole Nitrate - Interakcje z lekami

Butaconazole nitrate może reagować z niektórymi lekami, co może zmieniać jego działanie lub zwiększać ryzyko skutków ubocznych. Leki, które mogą oddziaływać z butaconazole nitrate, obejmują niektóre leki stosowane do leczenia HIV/AIDS, napadowego porażenia przysenny oraz warfarynę, stosowaną do zapobiegania zakrzepom. Zawsze informuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania butaconazole nitrate.

Butaconazole Nitrate - Skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, butaconazole nitrate może powodować skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich one występują. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak pieczenie, swędzenie, irytacja lub zaczerwienienie pochwy czy otoczenia zewnętrznych narządów płciowych. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić także biegunka, nudności czy ból głowy. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

krem dopochwowy
20 mg/g - aplikator 5 g

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zmian jej przepuszczalności i zaburzeń...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl