PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Fondaparinux sodium

Fondaparinux sodium - wskazania

Fondaparinux sodium jest składnikiem czynnym leków przeciwkrzepliwych, stosowanych w profilaktyce i leczeniu różnych stanów związanych z zakrzepicą. Składnik ten jest szczególnie efektywny w przypadku profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów po operacjach ortopedycznych, jak np. operacja biodra czy kolana. Ponadto jest on również stosowany w leczeniu ostrej choroby zakrzepowo-zatorowej, ostrego zawału serca oraz niestabilnej dławicy piersiowej.

Fondaparinux sodium - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Fondaparinux sodium zależy od konkretnego schorzenia oraz stanu pacjenta. W przypadku profilaktyki po operacjach ortopedycznych, zalecana dawka wynosi zazwyczaj 2.5 mg raz dziennie. W leczeniu ostrej choroby zakrzepowo-zatorowej dawka ta wynosi zwykle 7.5 mg - 10 mg raz dziennie, a w leczeniu zawału serca i niestabilnej dławicy piersiowej - 2.5 mg raz dziennie. Zaleca się stosowanie leku pod skórę. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Fondaparinux sodium - przeciwwskazania

Fondaparinux sodium nie powinien być stosowany u osób z ciężką niewydolnością nerek, u pacjentów ze znaną hipersensybilnością na tę substancję lub jakikolwiek inny składnik leku. Przeciwwskazane jest także jego zastosowanie u osób z aktywnym krwawieniem lub patologicznymi stanami zwiększającymi ryzyko krwawienia, jak np. wrzód żołądka czy krwawienie mózgu. Brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci.

Fondaparinux sodium - interakcje z lekami

Fondaparinux sodium może interakcować z innymi lekami, co może wpłynąć na skuteczność leczenia lub zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Powinniśmy unikać jednoczesnego stosowania innych antykoagulantów, jak np. heparyny, warfaryny, debygatranu, rivaroxabanu czy apixabanu. W szczególności należy uważać na leki mogące zwiększyć ryzyko krwawień, takie jak leki przeciwzapalne nie sterydowe.

Fondaparinux sodium - skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku innych leków, stosowanie Fondaparinux sodium może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. Najczęściej obserwowanym działaniem niepożądanym jest krwawienie, które może mieć różne lokalizacje i nasilenie. Możliwe są też reakcje alergiczne, ból brzucha, przemęczenie, ból głowy czy gorączka. Zawsze należy zgłaszać zaobserwowane skutki uboczne lekarzowi prowadzącemu.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
2,5 mg/0,5 ml - 10 amp.-strzyk.

Fondaparynuks jest syntetycznym i selektywnym inhibitorem aktywnego czynnika X (Xa). Aktywność przeciwzakrzepowa fondaparynuksu jest wynikiem selektywnego hamowania czynnika Xa, za pośrednictwem antyt...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl