Bismuth oxide
Bismuth oxide - wskazania
Oksyd bizmutu stosowany jest przede wszystkim jako składnik wielu leków mających na celu leczenie problemów gastrycznych. Znajduje zastosowanie w terapii wrzodowej, gdyż posiada właściwości przeciw wrzodowe. Działa przeciw bakteryjnie, zwłaszcza na Helicobacter pylori, bakterię powszechnie związaną z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Ponadto jest stosowany w leczeniu biegunek o różnym tle, zarówno infekcyjnym, jak i spowodowanym zaburzeniami flory jelitowej.
Bismuth oxide - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie oksydu bizmutu zależy od specyfiki stosowanej preparacji i powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Typowo, w leczeniu symptomów choroby wrzodowej, stosuje się 120mg oksydu bizmutu 4 razy dziennie, natomiast w terapii biegunek stosuje się 120-240mg oksydu bizmutu co 4 godziny. Lek najlepiej przyjmować niezależnie od posiłków, a po spożyciu substancji, należy odczekać przynajmniej 2 godziny.
Bismuth oxide - przeciwwskazania
Oksyd bizmutu jest substancją generalnie dobrze tolerowaną, jednak istnieją sytuacje, w których jego stosowanie powinno być ograniczone lub całkowicie zaprzestane. Nie powinni go stosować pacjenci z alergią na bizmut czy oksyd bizmutu oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na możliwość gromadzenia się bizmutu w organizmie, stosowanie oksydu bizmutu nie jest zalecane dla osób z niewydolnością nerek.
Bismuth oxide - interakcje z lekami
Oksyd bizmutu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Może wpływać na wchłanianie tetracyklin i chinolonów, co może ograniczyć skuteczność tych leków. Oksyd bizmutu może również wpływać na przyswajalność niektórych leków zawierających żelazo, cynk czy witaminę B12 z przewodu pokarmowego.
Bismuth oxide - skutki uboczne
Mimo iż oksyd bizmutu jest dobrze tolerowany, niektórzy pacjenci mogą doświadczać skutków ubocznych. Należą do nich m.in. czarne zabarwienie stolca, co jest naturalnym objawem i nie powinno budzić niepokoju, oraz - rzadziej - nudności, wymioty czy zawroty głowy. W przypadku przedawkowania lub długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy zatrucia bizmutem.
Leki zawierające tę substancję
120 mg - 56 szt.
Lek o działaniu ochronnym na błonę śluzową żołądka oraz przeciwbakteryjnym wobec Helicobacter pylori. Pod wpływem działania kwasu solnego w żołądku z dicytrynianu tripotasu-bizmutu tworzy się o...