PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Biborate sodium

Biborate sodium - wskazania

Biborate sodium, znany również jako boraks, jest szeroko stosowanym związkiem chemicznym. Jego użycie może się różnić w zależności od specyficznych potrzeb pacjenta. W celach medycznych, biborate sodium jest wykorzystywane głównie jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy, szczególnie w miejscach publicznych, np. basenach i saunach. Jest również stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik niektórych kremów czy maści ze względu na swoje właściwości nawilżające.

Biborate sodium - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie biborate sodium będzie różne w zależności od użytku. W przypadku użycia jako środek przeczyszczający, dawkowanie powinno być ostrożnie regulowane ze względu na potencjalne skutki uboczne związane z przedawkowaniem. Na ogół, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest zdecydowanie zalecana w celu zapewnienia poprawnego i bezpiecznego dawkowania.

Biborate sodium - przeciwwskazania

Chociaż biborate sodium jest szeroko stosowany, istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące jego użytku. Jest to przede wszystkim ze względu na jego potencjalne toksyczne działanie. Stosowanie biborate sodium jest przeciwwskazane dla osób z niewydolnością nerek, a także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinien być również używany przez dzieci.

Biborate sodium - interakcje z lekami

Ważnym aspektem bezpiecznego stosowania biborate sodium jest świadomość możliwej interakcji z innymi lekami. Może wchodzić on w interakcje z lekami zawierającymi estrogenu, jak te stosowane w terapii hormonalnej, antykoncepcji lub w leczeniu niektórych nowotworów. Zawsze skonsultuj możliwość stosowania biborate sodium z lekarzem lub farmaceutą, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Biborate sodium - skutki uboczne

Podobnie jak wiele innych substancji czynnych, biborate sodium może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. W przypadku przedawkowania, biborate sodium może powodować poważniejsze skutki uboczne, takie jak zaburzenia funkcji nerek, problemy neurologiczne, a w skrajnych przypadkach - śpiączkę. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące symptomy, skontaktuj się natychmiast z lekarzem lub farmaceutą.

Leki zawierające tę substancję

płyn do stos. w j. ustnej
200 mg/g - pojemnik 10 g

Boraks stosowany jest jako słaby środek antyseptyczny. Kwas borowy i jego sole należą do trucizn komórkowych. Działają odwadniająco na cytoplazmę komórkową, co prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrol...

płyn do stos. w j. ustnej
200 mg/g - but. 10 g

Preparat o działaniu antyseptycznym. Mechanizm działania związany jest z miejscowym podniesieniem pH przez jony wodorotlenowe uwalniane w procesie dysocjacji. Po podaniu zewnętrznym czteroboran sodu r...

Gargarin

, , , ,

proszek do sporz. roztw. do płukania gardła
- 30 g

Preparat złożony wykazujący skojarzone działanie: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, słabe wykrztuśne i miejscowo znieczulające.



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl