PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ibuprofen lysine

Ibuprofen lysine - wskazania

Ibuprofen lysine jest substancją czynną stosowaną przede wszystkim w łagodzeniu objawów bólu. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Stosuje się go w różnego rodzaju dolegliwościach bólowych, takich jak ból głowy, menstruacyjny, zębów, gardła, mięśni czy stawów. Przydatny jest także w leczeniu bólu pooperacyjnego i kontuzji. Dodatkowo, ibuprofen lysine jest skuteczny w leczeniu gorączki różnego pochodzenia.

Ibuprofen lysine - jak stosować, dawkowanie

Średnia jednorazowa dawka ibuprofenu lysine wynosi około 200-400 mg, stosowana co 4-6 godzin. Należy pamiętać, aby nie przekraczać całkowitej dobowej dawki 1200 mg dla samodzielnego leczenia. Stosowanie leku powinno być prowadzone najkrócej możliwie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka może być zwiększona przez specjalistę w przypadku ciężkich schorzeń. Lek najlepiej jest przyjmować w trakcie posiłku, co zminimalizuje podrażnienie żołądka.

Ibuprofen lysine - przeciwwskazania

Ibuprofen lysine jest substancją czynną o dużej skuteczności, jednak ma również pewne przeciwwskazania. Nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na ibuprofen czy osoby, które w przeszłości miały krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacje związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Przeciwwskazania obejmują także osoby z ciężkimi schorzeniami wątroby, nerek oraz dzieci poniżej 12. roku życia.

Ibuprofen lysine - interakcje z lekami

Podobnie jak wiele innych leków, Ibuprofen lysine może mieć interakcje z niektórymi innymi substancjami. Nie zaleca się jednoczesnego podawania z antybiotykami aminoglikozydowymi, glikokortykosteroidami, lekami przeciwzakrzepowymi czy metotreksatem. Lekarz lub farmaceuta powinni ocenić możliwość wystąpienia interakcji z innymi stosowanymi lekami.

Ibuprofen lysine - skutki uboczne

Ibuprofen lysine może wywołać niepożądane skutki uboczne. Do najczęstszych mogą zaliczać się: dyspepsja, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia. Większość z nich związana jest z układem pokarmowym. Rzadziej mogą wystąpić skutki związane z układem nerwowym - zawroty głowy, bezsenność czy zaburzenia widzenia. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

żel
100 mg/g - tuba 50 g

Preparat do stosowania miejscowego. Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego. Wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, głównie na drodze hamowania syntezy prostaglandyn. Preparat...

tabl. powl.
400 mg - 12 szt.

Ibuprofen, pochodna kwasu propionowego, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który hamuje syntezę prostaglandyn w typowych modelach doświadczalnych u zwierząt. U ludzi ibuprofen zmniejsza nasil...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl