PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Betamethasone sodium phosphate

Betamethasone sodium phosphate – wskazania

Betametazon sodu fosforan to silnie działający steryd, który zapobiega wydzielaniu substancji powodujących stan zapalny w ciele. Jest zwykle stosowany do leczenia różnych stanów, takich jak reakcje alergiczne, egzema, łuszczyca, nerwobóle, niektóre rodzaje zapalenia stawów, a także szereg chorób autoimmunologicznych. Pomaga zmniejszyć objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, świąd, zastój nosa i problemy z oddychaniem związane z alergiami. Mimo że jest silnym lekiem, nie powinien być stosowany na długo, jeśli można tego uniknąć, ze względu na możliwe ryzyko działań niepożądanych.

Betamethasone sodium phosphate - jak stosować, dawkowanie

Zaleca się indywidualne ustalenie dawki leku przez lekarza w zależności od choroby leczonej i reakcji pacjenta na leczenie. Dawkowanie i długość terapii są zależne od stanu zdrowia pacjenta i reakcji na leczenie. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących regularnego stosowania betametazonu, nawet jeśli objawy ustąpiły. Niewłaściwe dawkowanie lub zbyt wcześnie zakończona terapia mogą prowadzić do nasilenia objawów.

Betamethasone sodium phosphate – przeciwwskazania

Betametazon nie powinien być stosowany przez osoby z alergią na którekolwiek z jego składników. Przeciwwskazane jest jego stosowanie u osób z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby oczu, ciężkie infekcje, choroby nerek lub choroby wątroby. Ponadto, nie zaleca się stosowania betametazonu u kobiet w ciąży, chyba że korzyść dla matki przewyższa ewentualne ryzyko dla dziecka.

Betamethasone sodium phosphate – interakcje z lekami

Interakcje betametazonu z innymi lekami mogą wpływać na jego skuteczność i powodować poważne działania niepożądane. Może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki na nadciśnienie, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwnowotworowe, szczepionki i niektóre leki stosowane w HIV/AIDS. Zawsze należy poinformować lekarza o używaniu innych produktów medycznych, w tym leków bez recepty, suplementów i ziół.

Betamethasone sodium phosphate – skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, betametazon sodu fosforan może powodować działania niepożądane, mimo że nie każda osoba je odczuwa. Mogą to być: podrażnienie, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, poczucie pieczenia lub nadmierna suchość skóry w miejscu aplikacji leku. Mogą również wystąpić bardziej poważne skutki uboczne, takie jak nagłe zmniejszenie widzenia, zaczerwienienie oczu, bóle głowy, nudności i wymioty. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
- amp. 1 ml

Syntetyczny glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym (około 25 razy silniejszym niż działanie hydrokortyzonu), działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwreumatycznym. Nie wykazuje istotnego...

zaw. do wstrz.
(6,43 mg+2,63 mg)/ml - 5 amp. x 1 ml

Betametazon jest syntetycznym kortykosteroidem, wykazuje silne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwuczuleniowe. Jest pozbawiony aktywności mineralokortykotropowej. Poza wpływem na proc...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl