🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sodium dihydrophosphate

Sodium dihydrophosphate - wskazania

Sodium dihydrophosphate, znanego też jako fosforan sodu jednowodny, często stosuje się w lekach do regulowania pH, jako środek bufferujący. Jest to niezbędne w wielu procesach metabolicznych. Ponadto, fosforan sodu jednowodny wykorzystuje się w medycynie, przy gwałtownym obniżaniu jonów wapnia we krwi, co ma miejsce w leczeniu hiperkalcemii oraz zatruciach wapniem. Jest również stosowany w profilaktyce oraz leczeniu kamicy szczawianowo-wapniowej.

Sodium dihydrophosphate - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Sodium dihydrophosphate jest uzależnione od konkretnej sytuacji klinicznej. Generalnie, jako bufor stosowany jest w dawkach zależnych od efektu, jaki ma osiągnąć. W przypadku hiperkalcemii, fosforan sodu jest podawany dożylnie, a dawka zależy od ciężkości choroby oraz decyzji lekarza. Należy pamiętać, że lek powinien być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarskim.

Sodium dihydrophosphate - przeciwwskazania

Sodium dihydrophosphate jest przeciwwskazany u pacjentów z ostrą niewydolnością serca lub nerek, niedożywieniem białkowym, nadmiarem fosforanów we krwi. Stosowanie tej substancji jest również ograniczone u osób z hiperfosfatemią oraz u pacjentów z zaburzeniami absorpcji kwasów i elektrolitów. Dawkowanie powinno być dostosowywane do indywidualnej tolerancji pacjenta.

Sodium dihydrophosphate - interakcje z lekami

Fosforany, w tym Sodium dihydrophosphate, mogą reagować z różnymi substancjami. Mogą one tworzyć nierozpuszczalne i trudno przyswajalne sole z lekami zawierającymi wapń, aluminium, żelazo i cynk. Wskutek tego obniża się efektywność tych leków. Istotne jest notowanie i kontrolowanie wszystkich leków, które pacjent bierze równocześnie z Sodium dihydrophosphate.

Sodium dihydrophosphate - skutki uboczne

Mimo, że Sodium dihydrophosphate jest na ogół dobrze tolerowany, niektóre osoby mogą doświadczyć niepożądanych reakcji. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się nudności, wymioty, ból brzucha, drgawki, spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak szum w uszach, ból w klatce piersiowej, duszność, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. doodbytniczy
- but. 150 ml

Preparat o działaniu oczyszczającym jelito grube. Hipertoniczny roztwór soli sodowych fosforanów podawany drogą doodbytniczą. Poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłaniani...

roztw. doodbytniczy
14 g+5 g/100 ml - but. 150 ml

Środek przeczyszczający, hipertoniczny roztwór fosforanów sodu, wlewki doodbytnicze. Preparat poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl