🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sodium acetate

Sodium acetate – wskazania

Sodium acetate, również znane jako octan sodu, jest związkiem chemicznym o szirokim spektrum zastosowań leczniczych. Stosuje się je przede wszystkim jako rozpuszczalnik w wielu lekach do wstrzykiwań, a także jako dodatek do infuzji. Sodium acetate jest często stosowane w leczeniu zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, gdyż może zastąpić jony wodorowęglanowe i pomaga regulować kwasowość (pH) krwi i innych płynów w organizmie. Poza tym, sodium acetate jest również stosowane do leczenia metabolicznego kwasica, wynikające z niewystarczającej produkcji wodorowęglanów przez nerki.

Sodium acetate – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie octanu sodu oraz sposób jego podania zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz od stanu jego zdrowia. Octan sodu jest zazwyczaj podawany dożylnie jako część do leczenia hipochloremii oraz metabolickiego kwasica. Musi być podany przez wykwalifikowanego profesjonalistę medycznego. Przed podaniem octanu sodu, lekarz lub pielęgniarka oceni stan zdrowia pacjenta oraz dostosuje dawkę tak, aby była ona jak najbardziej skuteczna i bezpieczna.

Sodium acetate – przeciwwskazania

Oprócz ogólnych przeciwwskazań do stosowania leków w postaci dożylnych infuzji, zastosowanie octanu sodu jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na składniki leku. Z powodu ryzyka powstania obrzęków, substancji nie powinny stosować osoby z ostrym zastoinowym niewydolnością serca czy niewydolnością nerek. Przed podaniem leku, lekarz koniecznie musi ocenić ryzyko korzyści i szkodliwości terapii.

Sodium acetate – interakcje z lekami

Octan sodu może nie być kompatybilny z niektórymi lekami. Konkretnie, jeśli jest stosowany równolegle z lekami, które blokują funkcję nerek lub które zwiększają poziom sodu w organizmie, to może doprowadzić do nadmiernie wysokiego poziomu sodu, co może być niebezpieczne dla pacjenta.

Sodium acetate – skutki uboczne

Podobnie jak przy większości leków, stosowanie octanu sodu jest potencjalnie związane z występowaniem pewnych skutków ubocznych. Do najczęściej zgłaszanych należy reakcja we miejsca wstrzyknięcia takie jak ból, zaczerwienienie, pieczenie, zasinienie lub obrzęk. W rzadkich przypadkach lek może powodować także inne skutki uboczne takie jak nadmierne moczowanie, nudności, wymioty, ból głowy czy zmieniony smak. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

Benelyte

, , , , ,

roztw. do inf.
- 40 butelek 100 ml

Roztwór wpływający na równowagę elektrolitową; elektrolity i węglowodany. Przeznaczonym do stosowania u dzieci i młodzieży, którego skład jest dobrany tak, aby stężenie najważniejszych kationów odpowi...

Plasmalyte

, , , , ,

roztw. do inf.
- worek 500 ml

Izotoniczny roztwór elektrolitów przeznaczony do infuzji dożylnych, zawierający: wodę, sód, potas, magnez, chlorki, octan i glukonian. Elektrolity wchodzące w skład roztworu Plasmalyte oraz ich stężen...

roztw. do inf.
- poj. 500 ml

Izotoniczny roztwór elektrolitów o stężeniach elektrolitów dostosowanych do stężeń tych substancji w osoczu. Celem podawania roztworu jest przywrócenie i utrzymanie prawidłowych warunków osmotycznych...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl