Betaxolol hydrochloride
Betaxolol hydrochloride - wskazania
Betaxolol hydrochloride to nieselektywny antagonisty beta-adrenergiczny wykorzystywany głównie w leczeniu jaskry i nadciśnienia tętniczego. Użyteczny jest też w profilaktyce migreny oraz w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. Skuteczność betaxololu hydrochloride wynika z jego zdolności do zahamowania efektów pobudzenia receptorów beta-adrenergicznych, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ciśnienia krwi.
Betaxolol hydrochloride - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie betaxololu hydrochloride jest indywidualne i zależy od stanu pacjenta, skuteczności leczenia oraz tolerancji na lek. Typowa dawka dla pacjentów z jaskrą to jedna kropla do oka dwa razy dziennie. W przypadku nadciśnienia, zwykle zaleca się 10 mg betaxololu hydrochloride dwa razy na dobę. W profilaktyce migreny początkowa dawka to 5 mg raz na dobę, którą można zwiększyć do 10 mg raz na dobę.
Betaxolol hydrochloride - przeciwwskazania
Betaxolol hydrochloride może być przeciwwskazany dla pacjentów z znaczącą bradykardią, niewyrównaną niewydolnością serca, czynnym wstrząsem kardiogennym, a także dla tych z ciężką obturacyjną chorobą płuc. Leku nie powinny stosować osoby uczulone na betaxolol hydrochloride lub innych składników leku.
Betaxolol hydrochloride - interakcje z lekami
Betaxolol hydrochloride można stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwhypertensyjnymi oraz lekami przeciwglaukomatycznymi. Interakcje z innymi lekami, takimi jak blokery kanałów wapniowych, insulina czy leki przeciwarytmiczne, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.
Betaxolol hydrochloride - skutki uboczne
Choć betaxolol hydrochloride jest zwykle dobrze tolerowany, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Dotyczą one głównie systemu kardio-waskularnego, takie jak: spowolnienie akcji serca, niskie ciśnienie krwi, niewydolność serca. Inne potencjalne skutki uboczne to problemy z układem oddechowym, takie jak duszność i astma, oraz reakcje na skórze i problemy z układem pokarmowym.
Leki zawierające tę substancję
20 mg - 28 szt.
Długodziałający, kardioselektywny β1-adrenolityk. Nie działa sympatykomimetycznie. Działanie blokujące receptory występuje w ciągu 24 h po podaniu 20 mg betaksololu. Po podaniu terapeu...
20 mg - 28 szt.
Kardioselektywny β-adrenolityk. Nie działa sympatykomimetycznie. W stężeniu większym niż stężenie terapeutyczne słabo stabilizuje błony komórkowe (podobnie do chinidyny lub leków stosowanych do z...