Dimeglumine gadopentetate
Dimeglumine Gadopentetate - wskazania
Dimeglumine Gadopentetate jest składnikiem czynnym występującym w kontrastach wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej, głównie w badaniach rezonansu magnetycznego. Zwiększa kontrast obrazu, co ułatwia wykrywanie i lokalizowanie zmian patologicznych. Powszechnie zalecana jest w wyświetlaniu procesów zapalnych, guzów oraz ocenie układu naczyniowego.
Dimeglumine Gadopentetate - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie i dawkowanie Dimeglumine Gadopentetate zależy od wielu czynników, takich jak wiek, masa ciała i stan kliniczny pacjenta. Zwykle, substancja jest injekcję dożylną, podawana tuż przed rozpoczęciem badania. Dawkowanie jest dostosowane indywidualnie i zależy od przewidywanego obszaru badania. Szczegółowy plan dawkowania powinien być ustalony przez specjalistę.
Dimeglumine Gadopentetate - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania Dimeglumine Gadopentetate obejmują nadwrażliwość na substancje czynne lub na jakiekolwiek substancje pomocnicze zawarte w preparacie. Powinien być używany z ostrożnością u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, a u pacjentów z bardzo ciężką niewydolnością nerek jest przeciwwskazany. Niewłaściwe jest również stosowanie u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Dimeglumine Gadopentetate - interakcje z lekami
Interakcje Dimeglumine Gadopentetate z innymi lekami są rzadkie. Substancja mogłaby teoretycznie oddziaływać z lekami zawierającymi metale, na przykład preparatami żelaza, gdyż wiąże się z jonami metali. Zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.
Dimeglumine Gadopentetate - skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, Dimeglumine Gadopentetate może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są reakcje alergiczne, zazwyczaj skórne. Mogą wystąpić też nudności, wymioty, bóle głowy, uczucie gorąca, zmiany w ciśnieniu krwi lub tętnie. Zgłaszano rzadkie przypadki reakcji anafilaktycznych po podaniu gadopentetanu dimegluminy.
Leki zawierające tę substancję
469 mg/ml - fiolka 5 ml
Paramagnetyczny środek kontrastowy do badań z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Wzmocnienie kontrastowe obrazu powoduje związek kompleksowy gadolinu i kwasu pentetonowego (kwas dwuetyleno-trójami...
529 mg/ml - fiolka 10 ml
Paramagnetyczny środek kontrastowy do badań z zastosowaniem magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). Gadobenian dimegluminy powoduje skrócenie czasu relaksacji podłużnej (T1) i w mniejszym zakresie po...