PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sodium polystyrene sulfonate

Sodium polystyrene sulfonate - wskazania

Najszerzej stosowany w terapii przeciwnadmiarowej, Sodium polystyrene sulfonate to skuteczny jonowymienny żywica, którego głównym celem jest redukowanie stężenia potasu we krwi. Idealny dla pacjentów cierpiących na hiperkaliemię, zarówno w stanach ostrym, jak i przewlekłym. Zastosowanie Sodium polystyrene sulfonate jest szczególnie polecane w przypadkach niewydolności nerek, gdzie ciało jest niewystarczająco zdolne do wydalania potasu. Lek ten działa na cewki nerkowe, związując jony potasu i usuwając je z organizmu.

Sodium polystyrene sulfonate - jak stosować, dawkowanie

Sodium polystyrene sulfonate powinno być przyjmowane doustnie lub jako lewatywa, zgodnie z zaleceniami lekarskimi i indywidualnym stanem zdrowia pacjenta. Dawkowanie jest różnicowane w zależności od poziomu potasu. Przyjmowanie leku powinno być ściśle monitorowane, aby zapewnić właściwy poziom elektrolitów we krwi. Szacunkowa dawka początkowa to od 15 do 60 g na dobę podzielona na 1-4 dawki. Pamiętaj, że nieprzestrzeganie schematu dawkowania może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Sodium polystyrene sulfonate - przeciwwskazania

Sodium polystyrene sulfonate jest przeciwwskazane u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca, niewydolnością nerek z oligurią lub anurią oraz z niedoborem potasu. Wymaga również szczególnej ostrożności u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, wrzodowym zapaleniem jelita grubego, z niedrożnością przewodu pokarmowego. Pacjent powinien powiadomić lekarza o wszelkich innych schorzeniach, które może mieć, a także o wszystkich lekach, które przyjmuje.

Sodium polystyrene sulfonate - interakcje z lekami

Sodium polystyrene sulfonate może wchodzić w interakcję z innymi lekami, co może prowadzić do zwiększonych skutków ubocznych lub zmniejszenia skuteczności leków. Wykaz interakcji obejmuje, ale nie ogranicza się do leków zawierających magnez, aluminium, czy wapń, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ), leki moczopędne, beta blokery oraz ACE-Inhibitory. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji Sodium polystyrene sulfonate, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki.

Sodium polystyrene sulfonate - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, Sodium polystyrene sulfonate może powodować skutki uboczne, mimo że nie u każdego one wystąpią. Najczęściej spotykane skutki uboczne używania leku to nudności, wymioty, zaparcia i biegunki. Mogą wystąpić również długotrwałe skutki uboczne, takie jak zasadowica hipokaliemiczna, hipomagnezemia czy hipokalcemia. W przypadku wystąpienia którychkolwiek skutków ubocznych, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

proszek doustny lub do sporz. zaw. doodbytniczej
1,42 g Na+/15 g - 454 g

Żywica kationowymienna. W trakcie przechodzenia soli sodowej sulfonowanej żywicy polistyrenowej przez przewód pokarmowy, potas usuwany jest w procesie odłączania jonów sodu i zastępowania ich jonami p...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl